Dnes před 80 lety: Heydrich se stěhuje do Prahy a v protektorátu umírá parašutista Kolařík
Český rozhlas v sérii historických zpravodajských rekonstrukcí připomíná, co předcházelo hrdinskému činu českého odboje za druhé světové války: atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od útoku parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka v květnu uplyne 80 let. Den za dnem projekt připomíná, co se tehdy dělo v protektorátu.
Na začátku dubna 1942 se Reinhard Heydrich s těhotnou manželkou Linou a třemi dětmi stěhuje z bytu na Pražském hradě do dolního zámku v Panenských Břežanech zhruba dvacet kilometrů od centra Prahy.
Dnes před 80 lety: Poslechněte si první díl historického zpravodajského audiodeníku.
Od toho dne tak bude jeho auto cestou na Pražský hrad projíždět ostrou zatáčkou mezi Kirchmayerovou ulicí a V Holešovičkách pod Vychovatelnou v Kobylisích, kde jeho řidič Johannes Klein musí zpomalit.
V tu dobu jsou v protektorátu už od konce roku 1941 parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík s úkolem zaútočit na Reinharda Heydricha.
Teď je 1. dubna 1942 a ten samý den Heydrich dostává informaci, že četníci našli v okolí Ořechova zásobník s operačním materiálem, padáky a falešné doklady Ivana Kolaříka.
Dvaadvacetiletý parašutista je ztratil před pěti dny během seskoku jeho výsadku Out Distance na území protektorátu.
Mezi doklady a potravinovými lístky měl především fotografii své snoubenky i s věnováním: „Věnuji a až do smrti na Tebe budu myslet. Milada Hrušáková“.
Vše si přebírá gestapo a začíná vyšetřování. V bezvýchodné situaci, a především ve snaze ochránit svoje spolubojovníky a rodinu spáchá Ivan Kolařík prvního dubna sebevraždu.