Vědci našli v Číně nejstarší fosilii živočicha, žil před 550 miliony let. Jde o průlom ve výzkumu evoluce

Vědci objevili v Číně dosud nejstarší známé pozůstatky živočicha, který žil na planetě před 550 miliony let. Tvor, kterého nazvali Yilingia spiciformis podle jihočínského města I-ling, poblíž kterého se fosilie našly, byl nejspíš pradávným předchůdcem kroužkovců a členovců a připomíná dnešní mnohonožky. Čínští paleontologové označili svůj objev za průlom ve výzkumu evoluce nejstarších forem života na Zemi.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Živočich se podle vědců podobal dnešním mnohonožkám

Živočich se podle vědců podobal dnešním mnohonožkám | Zdroj: Profimedia

Nález fosilií je podle týmu paleontologů pod vedením profesora Šu-chaj Siaoa z americké univerzity Virginia Tech významný i proto, že se našlo celkem 35 pozůstatků téhož živočicha, a to nejen jeho tělesné schránky, ale i stopy jeho pohybu.

Z nich odborníci vyčetli, že šlo o červovitého tvora složeného zhruba z 50 článků. Tento souměrný tvor byl schopen pohybu a reagoval na okolí, protože některé otisky vypovídají o tom, že se živočich na dně oceánu pokoušel uniknout hrozbě. To by mohlo napovídat, že už měl vyvinutý nervový systém.

Vědci objevili obřího pravěkého papouška. Sedmikilový pták žil na Novém Zélandu před 20 miliony lety

Číst článek

„Tento objev dokazuje, že článkovití a pohybliví živočichové se vyvíjeli před 550 miliony let. Právě schopnost pohybu jim umožnila zanechat na Zemi nezpochybnitelnou stopu, a to jak v doslovném, tak metaforickém smyslu slova,“ uvedl Šu.

Objev Yilingia spiciformis pro vědce představuje vzácný vhled do formování živočišných druhů v období ediakar, tedy v době před 635 až 542 miliony let.

Organismům z doby mladších předprvohor, které jsou dvakrát starší než nejstarší dinosauři, se souhrnně říká ediakarská fauna. Čínští paleontologové popsali svůj objev v časopise Nature.

Vědci svůj objev značili za průlom ve výzkumu evoluce nejstarších forem života na Zemi. | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme