Nušlovu cenu za astronomii letos získá fyzik Stuchlík. Oceněn bude zejména za rozvoj teoretické astrofyziky
Nejvyšší ocenění České astronomické společnosti letos získá teoretický fyzik Zdeněk Stuchlík, a to zejména za zásluhy o zřízení Slezské univerzity a rozvoj teoretické astrofyziky na filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Nušlovu cenu převezme ve středu ve Hvězdárně a planetáriu Brno. V úterý to sdělil tiskový tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan.
Stuchlík se zabývá relativistickou astrofyzikou a kosmologií, například chováním hmoty v exotických podmínkách silné gravitace v okolí černých děr a neutronových hvězd. Narodil se roku 1950 v Karviné, vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Objevili první exoplanetu a vysvětlili evoluci vesmíru. Nobelovu cenu za fyziku dostala trojice vědců
Číst článek
Od roku 1990 se významně podílel na založení Slezské univerzity, kde v době jejího ustanovování působil jako pověřený rektor a posléze jako prorektor pro vědu a výzkum. Několikrát byl zvolen děkanem fakulty.
V roce 1991 se habilitoval v oboru matematická fyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a stal se vedoucím Ústavu fyziky filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, kde působí dosud. V roce 2000 byl jmenován profesorem v oboru teoretická fyzika.
„Rozsah a vliv jeho vědecké a pedagogické práce v oblasti teoretické fyziky, astronomie a astrofyziky přesahuje hranice naší země,“ zdůraznil Suchan.
Oceněný fyzik vychoval řadu absolventů magisterského a doktorského studia. Podařilo se mu zřídit Centrum teoretické astrofyziky, Centrum experimentální jaderné astrofyziky a fyziky a přitáhnout do Opavy významné přednášející z celé Evropy.
Až třicet laboratoří za čtvrt miliardy. Akademie věd zahájila v Praze stavbu nového fyzikálního centra
Číst článek
„Díky své erudici a pracovnímu nasazení založil nové domácí ohnisko vědecké práce v astrofyzice, které je kvalitou vědecké produkce srovnatelné s tradičními astronomickými institucemi v Česku. Přispěl tak významným způsobem k rozvoji české astronomie i povznesení intelektuálního života ve Slezsku,“ dodal Suchan.
Kromě své vědecké práce se Stuchlík angažoval také při zbudování univerzitní astronomické observatoře, která slouží i amatérům. Věnuje se i popularizaci astrofyziky v médiích a fotografování.
Nušlovu cenu uděluje Česká astronomická společnost badatelům, kteří se svým celoživotním dílem výrazně zasloužili o rozvoj astronomie. Je pojmenována po dlouholetém předsedovi této společnosti Františku Nušlovi. Její udělování astronomové obnovili po padesátileté přestávce v roce 1999.