Nušlovu cenu za astronomii letos získá fyzik Stuchlík. Oceněn bude zejména za rozvoj teoretické astrofyziky

Nejvyšší ocenění České astronomické společnosti letos získá teoretický fyzik Zdeněk Stuchlík, a to zejména za zásluhy o zřízení Slezské univerzity a rozvoj teoretické astrofyziky na filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Nušlovu cenu převezme ve středu ve Hvězdárně a planetáriu Brno. V úterý to sdělil tiskový tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stuchlík se zabývá relativistickou astrofyzikou a kosmologií, například chováním hmoty v exotických podmínkách silné gravitace v okolí černých děr a neutronových hvězd.

Stuchlík se zabývá relativistickou astrofyzikou a kosmologií, například chováním hmoty v exotických podmínkách silné gravitace v okolí černých děr a neutronových hvězd. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Stuchlík se zabývá relativistickou astrofyzikou a kosmologií, například chováním hmoty v exotických podmínkách silné gravitace v okolí černých děr a neutronových hvězd. Narodil se roku 1950 v Karviné, vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Objevili první exoplanetu a vysvětlili evoluci vesmíru. Nobelovu cenu za fyziku dostala trojice vědců

Číst článek

Od roku 1990 se významně podílel na založení Slezské univerzity, kde v době jejího ustanovování působil jako pověřený rektor a posléze jako prorektor pro vědu a výzkum. Několikrát byl zvolen děkanem fakulty.

V roce 1991 se habilitoval v oboru matematická fyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a stal se vedoucím Ústavu fyziky filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, kde působí dosud. V roce 2000 byl jmenován profesorem v oboru teoretická fyzika.

„Rozsah a vliv jeho vědecké a pedagogické práce v oblasti teoretické fyziky, astronomie a astrofyziky přesahuje hranice naší země,“ zdůraznil Suchan.

Oceněný fyzik vychoval řadu absolventů magisterského a doktorského studia. Podařilo se mu zřídit Centrum teoretické astrofyziky, Centrum experimentální jaderné astrofyziky a fyziky a přitáhnout do Opavy významné přednášející z celé Evropy.

Až třicet laboratoří za čtvrt miliardy. Akademie věd zahájila v Praze stavbu nového fyzikálního centra

Číst článek

„Díky své erudici a pracovnímu nasazení založil nové domácí ohnisko vědecké práce v astrofyzice, které je kvalitou vědecké produkce srovnatelné s tradičními astronomickými institucemi v Česku. Přispěl tak významným způsobem k rozvoji české astronomie i povznesení intelektuálního života ve Slezsku,“ dodal Suchan.

Kromě své vědecké práce se Stuchlík angažoval také při zbudování univerzitní astronomické observatoře, která slouží i amatérům. Věnuje se i popularizaci astrofyziky v médiích a fotografování.

Nušlovu cenu uděluje Česká astronomická společnost badatelům, kteří se svým celoživotním dílem výrazně zasloužili o rozvoj astronomie. Je pojmenována po dlouholetém předsedovi této společnosti Františku Nušlovi. Její udělování astronomové obnovili po padesátileté přestávce v roce 1999.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme