Zázraky medicíny: podívejte se, jak lékaři zachraňují člověka po pádu do kolejiště
Lékaři anesteziologicko-resuscitačním oddělení pacienta často přebírají v kritickém stavu, kdy nedýchá, nebije mu srdce nebo má rozsáhlou infekci. Případem, který by bez rychlé pomoci lékařů zemřel, byl i muž, který spadl do kolejiště.
„Na urgentním příjmu je pacient po pádu do kolejiště. Je teď na vyšetření CT, volal nás traumatolog s tím, že je tam krvácení z dýchacích cest,“ říká během natáčení projektu Radiožurnálu vedoucí lékař oddělení ARO Jan Beroušek.
Štáb pospíchá na urgentní příjem. Ještě za chůze si lékaři předávají základní informace o stavu mladíka, který leží na pojízdném lůžku. Hlavu má zakrvácenou, v obličeji tržné rány. Sténá bolestí a je agresivní. Sestrám dá docela práci, aby ho zklidnily.
Aby lékaři mladíkovi mohli účinně pomoct, musí ho uvést do umělého spánku a převzít kontrolu nad jeho dýcháním. Kolem pacienta v jeden okamžik kmitá několik lékařů a sester. Dávají si stručné signály, jeden přes druhého si podávají různé nástroje, injekce, hadičky nebo stetoskop. Ještě neznají přesný rozsah zranění, přesto už musí začít s léčením. To znamená převézt pacienta na lůžku chodbami a výtahem se všemi monitory, infuzemi a přístroji, které zajišťují dýchání.
Na oddělení ARO pacientovi pod klíční kost zavádějí centrální žilní katetr a dostávají pod kontrolu všechny jeho životní funkce. Za pár minut má Jan Beroušek k dispozici výsledky vyšetření. Nejvážnější je zranění hlavy. „Teď se díváme na CT vyšetření mozku, kde jsou vidět černé tečky. To jsou bublinky vzduchu, to znamená, že tam je někde komunikace s atmosférou. Tady je vidět, že má rozlomenou kost v oblasti čela," říká lékař.
V tomto případě akutně hrozí otok mozku, proto musí lékaři zavést pacientovi do hlavy čidlo nitrolebního tlaku. Pacienti v ohrožení života se nemůžou převážet z jednoho oddělení na druhé, a specialisté proto chodí za nimi. Jedním z nich je neurochirurg Václav Dlouhý. Vzápětí si už pomocí plastického pravítka a červené fixy vyznačuje na oholené hlavě místo, kde vyvrtá ruční vrtačkou otvor pro čidlo.
Zázraky medicíny: doktoři v Plzni pěstují játra, pomáhají tak pacientům s rakovinou
Číst článek
Zhruba po hodině a půl se podařilo dostat pacienta z přímého ohrožení života. K úplnému uzdravení je ale ještě dlouhá cesta. Tento dramaticky vyhlížející případ je ale pro lékaře intenzivní medicíny běžnou denní praxí.
„Pacient, který se dostane až na naše oddělení, je vždycky v kritickým stavu a naším úkolem je pacienty v tomto stavu převést přes toto kritické období, stabilizovat životní funkce, dýchání, oběh, diagnostikovat příčinu a tu začít léčit,“ říká Beroušek.
„Moderní medicína má rychlý vývoj, ale stále jsou situace, které nedokážeme ovlivnit. A srovnání se s tím, že jste pacientovi nedokázal zachránit život, to je věc, na kterou si zvyknete, zpracujete si ji ve své hlavě psychicky, ale musíte mít vždycky v sobě vyrovnání, že jste udělali naprosté maximum pro pacienta.“