Nad Českem bude v noci polární záře. Nejlépe by měla být vidět z Vysočiny a jižní Moravy

Polární záře (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

V Česku by po setmění mohla být vidět polární záře. Na síti X na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na většině území ale panuje velká oblačnost, zmenšená bude podle meteorologů na jihu České republiky. K pozorování je podle meteorologů kromě malé oblačnosti nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.

Po celém Česku byla vidět polární záře. Dala se vyfotit i na mobilní telefon

Číst článek

„Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla,“ uvedl ČHMÚ.

Jak dlouho bude polární záře pozorovatelná, není možné odhadnout. Vědci se ale domnívají, že sluneční aktivita, která vede k tvorbě polární záře, bude trvat zhruba do 10. listopadu a světelné úkazy se objeví nad českým nebem ještě víckrát.  

Počasí ale podle meteorologů pozorování moc nepřeje, na většině území se totiž vyskytuje velká oblačnost. Větší šance na zmenšenou oblačnost jsou na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě. „Pokud se o spatření polární záře chcete pokusit, můžete hned zvečera,“ sdělili.

Sledovat tmavý sever

Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, v ČR se objevují nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města.

Odborníci a nadšenci do pozorování noční oblohy doporučují při pokusech spatřit polární záři, použití digitálního fotoaparátu nebo lepšího mobilního telefonu. A zda jde skutečně o polární záři, si lidé mohou ověřit pomocí astronomických kamer na internetu.

Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky. Záře byla nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu, komentovala tehdy na webu tuto nevšední nebeskou podívanou Česká astronomická společnost.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme