První intelektuální piráti?
Domestikace dvou významných odrůd rýže sice proběhla nezávisle na sobě, ale dávní šlechtitelé si zřejmě potřebné informace "půjčovali".
Dvě hlavní odrůdy asijské rýže jsou jižní indica a severní japonica. Jejich vzájemnou příbuznost studovali vědci z Chicagské univerzity spolu čínskými kolegy tak, že porovnávali asi 50 000 genů obou odrůd rýže. Ve většině případů k sobě japonica a indica neměly blíže než ke svému divokému předkovi. Tím se potvrdila teorie, podle níž byly obě odrůdy domestikovány nezávisle na sobě na různých místech. Dojít k tomu mělo asi před 10 000 lety.
Překvapivě však dopadlo porovnání těch genů, které byly ovlivněny umělou selekcí a domestikačními procesy. Tady si obě odrůdy rýže byly velmi výrazně podobné. Ve světle těchto výsledků se zdá, že dávní pěstitelé rýže ze severu a jihu byli ve vzájemném kontaktu. Nabízí se ale otázka, jestli bylo sdílení informací, které byly pro šlechtění rýže klíčové, dobrovolné. Možná jue totiž domácí rýže dokladem velmi časné existence intelektuálního pirátství.
Zdroj: PLoS Genetics