Unikátní fotobanka z Českého Krumlova odkrývá odsunutým Němcům jejich minulost

Najít si své předky, rodný dům nebo fotografii zaniklé vesnice v pohraničí teď mohou lidé na internetu. Zdarma je na něm k dispozici digitalizovaný archiv českokrumlovského Fotoateliéru Seidel, který představuje na 140 tisíc unikátních snímků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie z fotoateliéru Seidel

Fotografie z fotoateliéru Seidel | Foto: Pavla Kuchtová

Záběry byly pořízeny převážně v první polovině 20. století a jsou v nich otisknuté především osudy vysídlených Němců.

„Narodil jsem se v roce 1941 v Nové Peci. Můj otec měl poblíž železniční stanice malý obchůdek se smíšeným zbožím, a když do Nové Pece přijížděli turisté, aby šli k Plešnému jezeru, tak u mého otce vždycky nakupovali proviant, ale také pohlednice,“ vypráví jedenasedmdesátiletý Manfred Pranghofer, který dnes žije v německém Pasově.

Pohlednice pocházely z produkce českokrumlovského Fotoateliéru Seidel. S rodinou Seidlů se otec Manfreda Pranghofera dobře znal.

Přehrát

00:00 / 00:00

S pamětníkem i správcem unikátního archivu hovořila Pavla Kuchtová

„Naše rodina měla fotografie z ateliéru Seidel již z roku 1916 a nejmladší fotografie, kterou mám, pochází z ledna 1948. Je na ní moje matka, moje nejmladší sestra a já,“ ukazuje mi usměvavý šedovlasý muž zažloutlou fotografii se šťastným trojlístkem.

A z náprsní kapsy vyndává ještě jednu fotku, kterou nosí od roku 1947 pořád s sebou. „Poprvé jsem byl fotografován v roce 1947, protože jsem šel do školy a potřeboval jsem fotografii do pasu,“ vysvětluje.

Bývalý bavorský muzejník teď tráví spoustu času na internetu, aby si v bohaté databázi Fotoateliéru Seidel našel své příbuzné i místa, kde žili.

Archiv má ohlasy z celého světa

Miroslava Reitingera, ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu, který odkaz fotografického ateliéru spravuje, opravdu těší, že digitalizované snímky pomáhají lidem po celém světě zaplnit bílá místa v jejich minulosti.

„To je na tom projektu to nejkrásnější, že od samého počátku, kdy se banka spustila, přicházejí pravidelně reakce lidí, zájem o získání fotografií. To je ta nejlepší odměna za naši práci, že to dílo je živé a slouží svému účelu,“ svěřuje se.

Museum Fotoateliér Seidel - archiv, stav v roce 2005 | Foto: Pavla Kuchtová

Seidlové fotili hlavně na Šumavě a v Pošumaví, jejich snímky mapují teritorium od Nýrska až po Staré Město pod Landštejnem. Dobrá polovina ze 140 tisíc digitalizovaných fotek je ze skleněných negativů, říká Petr Hudičák z Muzea Fotoateliér Seidel:

„Nejvíc jsou to portréty lidí, ať už v ateliéru a nebo někde na Šumavě – před svým domem, před plátnem, které si Seidel nosil s sebou. Tou druhou částí jsou snímky, které můžeme nazvat reportážemi. Je to ze života v Českém Krumlově po roce 1929, kdy Seidlovi mohli fotografovat už na kinofilm pomocí malého fotoaparátu Leica.“

Databanka českokrumlovského fotoateliéru obsahuje i pečlivě vedené zákaznické knihy. A tak mohou mnozí odsunutí Němci, stejně jako Manfred Pranghofer z Pasova, například zjistit, ze kterého dne a roku je zásnubní fotografie jejich rodičů.

Pavla Kuchtová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme