Chceme demokracii, ne teokracii, protestovali studenti v Damašku. Obávají se o lidská práva
Stovky lidí v centru syrského Damašku demonstrovaly za sekulární stát a práva žen, informovala agentura AFP. Na mnoha veřejných místech v zemi se již rozsvítily vánoční stromy, nicméně dochází také k incidentům namířeným proti menšinám.
Demonstrace na Umajjovském náměstí v centru syrského hlavního města se konala méně než dva týdny po pádu režimu prezidenta Bašára Asada.
Převažující nadšení z konce diktatury doprovázejí u některých obyvatel země obavy o budoucí podobu Sýrie a postavení žen a menšin, které pramení ze skutečnosti, že novou vládnoucí silou v zemi je islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS).
Nikdo neví, kam zmizeli tajní policisté. Křesťané říkají, že mají sbaleno, popisuje ze Sýrie novinář
Číst článek
Mezi hesly, která se nesly náměstím, agentura AFP zmiňuje „Chceme demokracii, ne teokracii“ nebo „Sýrie, svobodná a sekulární země“ či „Bez svobodných žen není svobodného národa“. Madžída Mudarrisová, jedna z účastnic shromáždění, řekla, že novou Sýrii musí vybudovat muži a ženy společně, a dodala, že „doba mlčení skončila“.
Nové vedení země opakovaně prohlašuje, že bude respektovat všechny svobody a zaručí „práva všech“. Na mnoha veřejných místech v Sýrii se již rozsvítily vánoční stromy, mimo jiné ve městech Homs a Latakíja. Ve městě Hamá naopak neznámí útočníci střelbou poškodili vnější část kostela řecké pravoslavné církve, informovala organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR).
Změny ve vzdělávání
Jedinou změnou v syrském vzdělávacím systému bude odstranění veškerých zmínek týkajících se bývalé vládní strany svrženého prezidenta Bašára Asada ze školních osnov. Práva dívek a žen na vzdělání nebudou nijak pozměněna či omezena. Výuka náboženství, jak islámu, tak křesťanství, zůstane i nadále školním předmětem. Dnes to řekl nový syrský ministr školství Nazír Muhammad Kádrí, uvedla agentura Reuters.
Nová vláda Sýrie nebude horší než padlý režim, věří Syřanka. ‚V pozadí je Turecko a Izrael,‘ říká expolitik
Číst článek
Právo na vzdělání není podle ministra vyhrazeno pouze jednomu pohlaví. „V našich školách je možná více dívek než chlapců,“ řekl Kádrí. Základní školy budou i nadále smíšené, střední školy zůstanou převážně oddělené pro chlapce a dívky tak, jako tomu dlouhodobě v Sýrii bylo, dodal ministr.
Třináct let trvající válka podle ministra poškodila nebo zcela zničila přibližně polovinu z 18 000 škol v zemi. Syrský vzdělávací byl po desetiletí považován za jeden z nejlepších v regionu, přičemž tuto pověst si dokázal udržet i navzdory válce, uvedl Reuters.
Kádrí nicméně řekl, že už příští týden by ze školních osnov měly být odstraněny jakékoliv zmínky oslavující Socialistickou stranu arabské obrody (Baas), která byla v zemi u moci od roku 1963. Generálním tajemníkem strany byl v letech 1971 až 2000 Háfiz Asad a poté až do svého svržení jeho syn Bašár. Strana Baas a vládnoucí režim využívaly vzdělávání k indoktrinaci a budování loajality mladých generací.