Střídání teplot zvěři nevadí, jezevce či netopýry ale může zmást

Střídání neobvykle vysokých teplot a mrazivého počasí může mást lesní zvěř. V minulých dnech totiž dosáhly teploty až 10 stupňů Celsia a zvěř, která uléhá v zimě ke spánku, se při takových teplotách probouzí. Schází jí potrava a organismus slábne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezevec

Jezevec | Foto: Comstock Images

„Například jezevci spí nepravým spánkem, jak říkají myslivci, to znamená, že se chodí v zimě vyvenčit, ale pak jsou překvapení a myslí si, že je jaro. V noře pozná, že se otepluje a může být zmatený – neví, jestli už končí zima nebo jestli ještě nezačala,“ říká jednatel okresního mysliveckého spolku v Českých Budějovicích Pavel Pletka.

„Kromě jezevce u nás tady asi přichází do úvahy jenom netopýr. Pro něj je pak problém, když vylétne ven, tak nemá potravu,“ říká Pletka.

Problém podle něj může nastat i včelařům. „Když stoupne teplota, včely mají snahu vylétnout, je to pro ně taky nezvyklé prostředí,“ dodává jednatel mysliveckého spolku.

Naopak ostatní lesní zvěř je spokojená, snadno se dostane ke trávě, kořínkům a vodě. A ani tato prudká změna na chladné počasí jí těžkosti nedělá. Spokojeni mohou být myslivci – těm jihočeským zatím teplá zima ušetřila až 40 procent nákladů na krmivo pro lesní zvěř.

Jiří Čondl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme