Nová práce pro Spitzera

Spitzerovu vesmírnému dalekohledu se nechce do důchodu. Veze se vesmírem v uctivé vzdálenosti za zeměkoulí už 7 let. Před rokem mu však došlo tekuté helium, kterým chladil své optické snímače. Teplota na dalekohledu tak stoupla o 26 stupňů Celsia na přibližně 243°C pod nulou. To je pro teleskop určený pro pozorování vzdálených a slabých objektů opravdu dost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrázek asteroidu Eros pořízený NASA

Obrázek asteroidu Eros pořízený NASA | Foto: NASA/ JHUAPL

Vědci se proto rozhodli zaměřit Spitzera na větší a bližší objekty - na stovku známých blízkozemních asteroidů, o kterých toho stále víme dost málo. A Spitzer přinesl velmi zajímavé informace. Podle jednoho z autorů výzkumu, Davida Trillinga ze Severoarizonské univerzity, je výsledek podobný korytu řeky plnému oblázků. Studiem jejich materiálů je možné získat informace o horách, ze kterých se sem skutálely.

V tomto „teplém" režimu teleskopu Spitzer by chtěli Američané pokračovat ve výzkumech dál a prozkoumat dalších 600 už známých blízkozemních asteroidů. Zatím víme o 7000 blízkozemních asteroidů a předpokládá se, že existují desítky až stovky tisíc dalších, které by jednou mohly zkřížit dráhu Země a způsobit katastrofu.Ty však už Spitzer určitě neprozkoumá. Předpokládá se, že jeho mise skončí za 4 roky, kdy už s ním zřejmě nebude možné komunikovat.

Zdroj: NASA

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme