Nová práce pro Spitzera
Spitzerovu vesmírnému dalekohledu se nechce do důchodu. Veze se vesmírem v uctivé vzdálenosti za zeměkoulí už 7 let. Před rokem mu však došlo tekuté helium, kterým chladil své optické snímače. Teplota na dalekohledu tak stoupla o 26 stupňů Celsia na přibližně 243°C pod nulou. To je pro teleskop určený pro pozorování vzdálených a slabých objektů opravdu dost.
Vědci se proto rozhodli zaměřit Spitzera na větší a bližší objekty - na stovku známých blízkozemních asteroidů, o kterých toho stále víme dost málo. A Spitzer přinesl velmi zajímavé informace. Podle jednoho z autorů výzkumu, Davida Trillinga ze Severoarizonské univerzity, je výsledek podobný korytu řeky plnému oblázků. Studiem jejich materiálů je možné získat informace o horách, ze kterých se sem skutálely.
V tomto „teplém" režimu teleskopu Spitzer by chtěli Američané pokračovat ve výzkumech dál a prozkoumat dalších 600 už známých blízkozemních asteroidů. Zatím víme o 7000 blízkozemních asteroidů a předpokládá se, že existují desítky až stovky tisíc dalších, které by jednou mohly zkřížit dráhu Země a způsobit katastrofu.Ty však už Spitzer určitě neprozkoumá. Předpokládá se, že jeho mise skončí za 4 roky, kdy už s ním zřejmě nebude možné komunikovat.
Zdroj: NASA