Rozklad ANO a naschvály koaličních partnerů. Co míchalo rozložením sil na brněnském magistrátu
Analýza hlasování v brněnském zastupitelstvu ukazuje, jak a na čem se v uplynulém volebním období drolily zprvu pevné bloky koalice i opozice.
Po posledních komunálních volbách v roce 2018 vznikl v brněnském zastupitelstvu přehledný útvar: koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD s klidnou většinou 33 z 55 zastupitelů. Proti bloku se postavila opozice ANO a SPD. První dva roky zůstávaly oba celky bez velkých změn. Jenže kauza Stoka, a především hlasování o velkých tématech s letošními volbami na horizontu pevné vazby rozbilo.
Analýza hlasování
Otevřená data z hlasování zastupitelů umožňují ukázat jak koaliční vzorce, tak hlasování každého zastupitele. Vedle naší analýzy nad nimi v posledním roce vznikly weby, které zpřístupňují hlasování: web hlasování.Brno umožňuje fulltextové vyhledávání v názvech bodů, u každého bodu prezentuje hlasování zastupitelů a jejich docházku za celé období. Podobné funkce nabízí na vlastním webu také magistrát. Okolnosti hlasování přiblíží videozáznamy ze schůzí.
- V záznamech hlasování brněnského zastupitelstva procházíme jeden bod po druhém a v každém hledáme, kdo s kým hlasoval. Za shodu považujeme buď společné ano, nebo společné odmítnutí čímkoliv z ne, nehlasoval a zdržel se. Pokud je zastupitel nepřítomen, dané hlasování se mu mezi shody/neshody nezapočítá.
- Velká část hlasování je procedurální nebo jde o jednoduchá administrativní rozhodnutí, která o formování koalic nic nenapovídají. Proto pro analýzu vybíráme pouze konfliktní hlasování, kde aspoň čtvrtina zastupitelů hlasovala proti většině. Za celé volební období jich z 3204 bodů bylo necelých 13 procent. Výsledkem je matice popisující, jak často spolu libovolní dva zastupitelé hlasují.
- Výslednou matici přeneseme metodou isoMDS do grafu. Linku kreslíme mezi těmi politiky, kteří shodně hlasovali v nejméně 60 procentech bodů. Algoritmus shlukuje podobně hlasující skupiny zastupitelů, odlišně hlasující jsou naopak dál od sebe. Barva odpovídá zastupitelskému klubu.
Zatím vše přehledné
V úvodu volebního období se zformovala jasně ohraničená koalice čtyř stran, které nejen že podepsaly koaliční smlouvu, ale také pak svorně hlasovaly. Proti stála vzorová opozice hnutí ANO. Nekoaliční SPD v části hlasování koalici podpořila. Dva ze čtyř zastupitelů strany dokonce hlasovali se zastupiteli koalice ve více než 60 procentech konfliktních bodů, což zanechá v grafu stopu v podobě spojující linky.
Mimo pevný koaliční šmodrch se ocitly dvě pirátské zastupitelky: Markéta Gregorová a Monika Lukášová Spilková (obě letos v Brně kandidují za Piráty, na Brně-střed za koalici Piráti, Zelení a Žít Brno). Spíš než názorovým odstupem to jde vysvětlit nízkým počtem zaznamenaných hlasování: první v červnu 2019 zamířila do Evropského parlamentu, druhá ji v zastupitelstvu na čas nahradila.
Do dat se propsala i změna v klubu ODS, kde místo Kristýny Švarcové začala hlasovat Kristýna Černá (kandiduje v Brně za koalici Společně – ODS a TOP 09). Šlo ovšem pouze o změnu příjmení po svatbě.
Na konfliktní hlasování – tedy ta, kdy aspoň čtvrtina zastupitelů hlasovala proti většině – bylo toto období nejbohatší. Víc než 17 procent konfliktních bodů je částečně důsledkem poctivého rozdělení na koalici a opozici, během prvního roku se ale také rozhodovalo o důležitých a dlouhodobých tématech (viz následující box).
Klíčová hlasování prvního roku
- Dotace pro závody motoGP. ANO chtělo pořadateli poskytnout víc peněz, koalice naopak rozhodla o snížení dotace. Nakonec zastupitelé Brna i Jihomoravského kraje akci na přelomu roku 2020 a 2021 odmítli podporovat kvůli problematickému financování.
- Rapid re-housing. ODS sociální projekt odmítla a oznámila, že na něj nenaváže. Letos v září se k němu nicméně po změně podmínek pro vybírání nájemníků vrátila jakožto k projektu Housing First, jehož součástí bude i vznik Městské nájemní agentury.
- Vyčlenění 50 městských bytů pro projekt Housing First. Pro vyčlenění bytů a vznik kontaktního místa pro bydlení bylo třicet zastupitelů, čtyři se zdrželi, nikdo nebyl proti. Klub opozičního ANO nehlasoval.
- Navýšení počtu bytů pro Housing First. Zastupitelé nejprve hlasovali o variantě se čtyřiceti byty, která ale měla jen podporu Pirátů a části KDU-ČSL. Druhá varianta s dvaceti byty už získala podporu 36 zastupitelů. Zdržela se většina ANO. Hnutí sice projekty podporovalo, podle exprimátora Petra Vokřála by ale několik desítek bytů nevyřešilo situaci stovek brněnských rodin v bytové nouzi a dalších lidí bez domova.
- Nákup akcií technologického parku. Pro nákup bylo 46 zastupitelů, zdržela se koaliční ČSSD a opoziční SPD, nikdo nebyl proti.
Praskliny v ANO
Budoucí problémy opozičního ANO naznačila už v březnu 2019 policejní razie na radnici Brna-střed. Ve druhém roce volebního období pak kvůli kauze Stoka zrušilo předsednictvo ANO brněnskou buňku. Zastupitelský klub strany nicméně setrvačností fungoval o několik měsíců déle a ANO stále ještě vystupovalo jednotně. Analýza hlasování ale naznačuje, že už tehdy se možná začínalo štěpit: Jiří Faltýnek, v korupční kauze zmiňovaný, ale neobviněný, se svým hlasováním ocitl na periferii strany. Politické těžiště hlavní skupiny ANO v grafech zastupuje bývalý primátor Petr Vokřál (kandiduje v Brně-Kníničkách za Nezávislé kandidáty pro Kníničky s podporou KDU-ČSL a za ANO do senátu), který celé volební období zůstává v jejím středu.
ANO se také přiblížilo pozicím SPD – nemuselo ovšem jít o ideové spojenectví, ale pouze o snahu o společný účinný odpor vůči koaličním bodům. Konfliktních hlasování nicméně ubylo na 12 procent.
Pokračovala štafeta pirátských zastupitelů: Moniku Lukášovou Spilkovou nakrátko nahradil Jaroslav Kameň (kandiduje v Orlové za Piráty) a toho Alena Pavlasová (kandiduje v Brně za Piráty). Zastupitelstvo opustil také sociální demokrat Oliver Pospíšil, který se z náměstka primátorky stal apolitickým magistrátním tajemníkem. Ve funkci náměstka odešedšího kolegu nahradil Jiří Oliva (kandiduje v Brně za ČSSD vaši starostové, na Brně-střed za Zdravý střed s podporou Sociální demokracie), post řadového zastupitele obsadil jako náhradník jejich stranický kolega Jiří Novotný (kandiduje v Brně-Černovicích za ČSSD).
Kambrická exploze nezávislých
Na listopadové schůzi se zastupitelé ANO poprvé přihlásili jako Nezávislí. V lednu pak skupina kolem Jiřího Faltýnka, místostarosty Brna-severu Davida Aleše (kandiduje v Brně a na Brně-sever za ČSSD vaši starostové) či starostky Žabovřesk Lucie Pokorné (kandiduje v Brně za ČSSD vaši starostové a v Brně-Žabovřeskách za stranu Vaše starostka a ČSSD) vystoupila a vytvořila klub Nezávislí pro Brno. První skupina, Nezávislí, později obnovila brněnskou buňku ANO, proto jí v grafu ponecháváme tmavě modrou barvu strany. Nezávislí pro Brno jsou šedí.
Rozštěpilo se i hlasování: Nezávislí se v opozici ocitli na stejných pozicích s SPD, Nezávislí pro Brno se přiblížili koalici. Zastupitelka Iva Kremitovská (kandiduje v Brně-Líšni za ANO), která patří k nejaktivnějším a nejčastěji se dotazujícím zastupitelům, se sice formálně zařadila do šedé skupiny, ale častěji hlasovala s tmavě modrou.
Konfliktních hlasování je v tomto období jen šest procent, v absolutních číslech šest desítek. Graf je proto třeba číst opatrněji než ostatní, vychází z menšího objemu dat. Méně konfliktních hlasování je nejspíš přímým důsledkem rozpadu ANO, které pod tlakem vnitřních problémů věnuje pozornost spíše samo sobě. Napovídá tomu i nižší účast na hlasování v obou frakcích; absentoval zejména Jiří Faltýnek (Nezávislí pro Brno), ale také Marek Janíček, Pavel Staněk a René Novotný (všichni Nezávislí) (Novotný letos kandiduje za ANO v Brně a Brně-Židenicích).
Koaliční ‚natrucy‘
Ačkoliv koalice ODS, Pirátů, KDU-ČSL a ČSSD papírově vydržela celé volební období, v posledním roce se jednotný hlasovací šik rozpadl a místo společného uzlu vzniklo několik center. Občanští demokraté a Piráti se navzájem vzdálili, koaličním pojivem se stali křesťanští a sociální demokraté.
V dubnu 2022 se klub Nezávislých formálně vrátil pod křídla ANO, fakticky pokračoval v opozici vedle SPD. Předsedou obnovené buňky se stal Marek Janíček, který ale v posledním roce zastupitelstva prakticky nehlasoval.
Nezávislí pro Brno se vsunuli mezi koalici a opozici. Hybatelem odštěpenecké skupiny se při častých neúčastech Jiřího Faltýnka stal David Aleš.
‚Exemplární příklad střetu zájmů.‘ Lidovec Mihola si odhlasoval vyšší odměnu, podjatost nenahlásil
Číst článek
Konfliktních hlasování opět přibylo na 12 procent. Tentokrát se ovšem objevily trhliny i uvnitř koalice.
Spory se při hlasování zastupitelů projevily už v dubnu kvůli diskusi o budoucnosti městské nemocnice Milosrdných bratří, kterou chce převzít řád, jemuž areál patří. Největší rozkol ale nastal v červnu, kdy měli zastupitelé po čtyřech letech příprav schvalovat nový územní plán města, klíčový rozvojový dokument určující další výstavbu. Ten odmítla jak opozice, tak velká část koalice. Podle lidovců, kteří měli územní plán na starosti, šlo o předvolební boj, a tak reagovali: spolu s Piráty nezvedli ruku pro financování víceúčelové haly za sedm miliard korun, prosazované ODS. Ta zase v další odvetě odmítla podpořit příspěvek Kanceláři architekta města Brna na studii pro novou městskou nemocnici, podporovanou lidovci.
Další koaliční epizodou byly spory primátorky Markéty Vaňkové z ODS (kandiduje v Brně za koalici Společně – ODS a TOP 09) a jejího prvního náměstka Petra Hladíka z KDU-ČSL (kandiduje v Brně za koalici Lidovci a Starostové, na Brně-sever za KDU-ČSL) na tiskových konferencích. Před novináři se dohadovali například o to, kdo dřív přišel s myšlenkou postavit veřejné toalety v Tyršově sadu nebo jaký dokument magistrát poslal Národní sportovní agentuře, na základě kterého Brno žádalo dotaci na stavbu atletické haly a neuspělo.
Při posledním společném zasedání v září pak zastupitelé živelně debatovali o příspěvku pro brněnskou hvězdárnu na Festival planet. Hvězdárnu vede Jiří Dušek, senátor zvolený za ANO. Letos ale kandiduje za ODS s podporou ČSSD a Fakt Brno. Zastupitelé ANO ani lidovců dotaci nepodpořili a návrh neprošel ani po dlouhém přesvědčováním zastupitelů ze strany vedení města a opakovaném hlasování.