Ústavní soud zamítl stížnost Rohanové. Bránila se vyloučení z prezidentských voleb
Ústavní soud zamítl stížnost vyloučené kandidátky z prezidentské volby Denisy Rohanové. Radiožurnálu to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Rohanová se bránila proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten ji vyloučil z prezidentské volby, protože ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny.
Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo. Nejvyšší správní soud ale rozhodnutí zvrátil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb.
Končící poslanci či senátoři podle Nejvyššího správního soudu nemohou takto „natáhnout“ svůj politický vliv daleko za konec mandátu.
Soud Rohanovou vyloučil správně. Systém přímé volby ale není dobrý, chce to změnu, říká ústavní právník
Číst článek
Rohanová o rozhodnutí soudu neměla v úterý krátce po 17.00 žádné informace. Postup soudu označila za nestandardní a vyjádřila údiv, že média byla informována dříve než ona.
Kromě Rohanové, která působí jako prezidentka České asociace povinných, se na Ústavní soud obrátili také další nezaregistrovaní uchazeči o Hrad. Stížnost matematika a podnikatele Karla Janečka soudci už dříve odmítli, stejně jako podnět Pavla Zítka z Kadaně.
O Hrad se podle platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Z voleb odstoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podpořil Nerudovou.
Profily prezidentských kandidátů
- Pavel Fischer
- Jaroslav Bašta
-
Josef Středulaz voleb odstoupil - Petr Pavel
- Tomáš Zima
- Danuše Nerudová
- Andrej Babiš
- Karel Diviš
- Marek Hilšer