Olomoucká univerzita přichází s osvětou řidičů a doporučuje jim, jak využívat asistenční systémy
Asistenční systémy v autech nejsou vždy zárukou větší bezpečnosti. Vyplývá to z výzkumu olomouckých dopravních psychologů. Vytvořili proto speciální software a příručky, se kterými autoškoly a prodejci aut budou moct řidiče lépe seznámit s elektronickými pomocníky v autech.
„Já mám v autě pár asistentů, které využívám. Jeden z hlavních je parkovací kamera,“ shrnul své zkušenosti pro řidič Aleš Kubis. Asistenční systémy ve svém autě podle svých slov běžně používá, přesto říká, že by se nic nemělo přehánět.
Téměř sto tisíc Pražanů zatěžuje nadměrný hluk z dopravy. Magistrát plánuje opatření
Číst článek
„Pokud si někdo zvyká na spoustu asistentů jako hlídání pruhů a mrtvých úhlů, tak to kolikrát je spíš cesta do pekla. Já si myslím, že tam hodně záleží na tom, kdo sedí mezi tím sedadlem a volantem,“ popsal dále.
Dopravní psychologové Univerzity Palackého v Olomouci zkoumali, co řidiči o pokročilých asistentech vědí. Přišli na to, že řidiči se systémy nejsou obeznámeni, a dokonce se o některých z nich dozvěděli až za jízdy.
Zkušenosti z českých silnic
Psycholožka Lucie Viktorová tvrdí, že některé problémy s asistenty vyplývají z poměrů na českých silnicích. „Třeba asistent pro jízdu v jízdním pruhu může mít potíž s tím, že ne vždy je na našich silnicích jízdní pruh zřetelný. To znamená, že se bude různě vypínat a zapínat. Když nevím, jaké limity ten můj systém má, tak je to nebezpečné,“ řekla.
Například Aleš Kubis má někdy chuť asistenční systémy raději vypnout. To může být případ i některých jiných řidičů. To ale podle Lucie Viktorové není šťastné řešení.
„Vývoj skutečně pokračuje směrem k automatizované dopravě. Bylo by to asi jako dávat ruce pryč od chytrých telefonů, jenom protože člověk může něco někde špatně zmáčknout,“ vysvětlila psycholožka.
Vyhýbat by se podle Viktorové řidiči neměli ani pokročilejším systémům. Lepší je mít trpělivost a své asistenty v autě si osahat a vyzkoušet v provozu.
Dopravní psychologové spolu s Akademií věd proto přišli se speciálními webovými stránkami, kde informace najdou řidiči, prodejci aut i učitelé v autoškolách.
Ideální je, pokud se s asistenty řidič seznámí při koupi auta nebo si alespoň přečte návod k použití. To totiž podle Viktorové neudělal žádný z oslovených respondentů.