Nahlédněte do světa malého autisty Matyho. Bez přísného denního režimu se neobejde
Gabriela Průšová z Kutné Hory kromě dvouleté Emy také syna Matyáše. Maty má autismus druhého stupně, komunikuje jen minimálně a má problémy s pozorností. Je také hyperaktivní a puntičkářský. Pomáhá mu ale nová terapeutická metoda. A také přísný denní režim.
Matyáš je hubený kluk s hustými hnědými vlasy. V říjnu mu bude šest let. Chodí do speciální školky, později ho čeká i speciální základní škola.
Vypadá jako velmi živé dítě, hodně skáče a pobíhá. Rád chodí ven nebo jezdí na výlety. Maminka Gabriela Průšová vysvětluje, že jeho porucha se projevuje hlavně komplikovaným chováním.
Jako novorozenec byl klidný. Až když mu byl rok a půl, objevil se neklid a roztěkanost. „Neopakoval, dělal jedny a ty samé věci. Dokázal si samozřejmě pohrát, ale jen s určitou hračkou, byl roztěkaný, netrpělivý a živý,“ popisuje Gábina.
Dětský psychiatr následně do zprávy o Matyášově diagnóze napsal, že chlapec je nepozorný, nesamostatný, chybí mu vytrvalost, je puntičkářský a má stereotypní zájmy.
Matyho den
Maty musí mít nutně přesně daný denní režim. Ráno po snídani se program dozvídá z obrázků.
„Je pak schopen líp se připravit na to, co bude následovat. Nesmím říct slovo ‚ven‘. To nevidí a neslyší, jde k botníku, vezme si boty a chce jít ven,“ vysvětluje Gábina, jak vypadá plánování běžného dne.
K okolí se Maty chová většinou přátelsky. Problém nastává, když mu někdo ubližuje. „Jakmile dojde k tomu, že by bylo projeveno malé násilí, tak Matyášek se hned stáhne, dostane hysterii,“ říká Gábina o Matyho reakcích.
Rodiče Matyáše narazili na terapeutickou metodu, která mu výrazně pomáhá. Denně ji s maminkou cvičí. Metoda má zkratku ABA. Jde mimo jiné také o využívání znakové řeči ke komunikaci s autisty. O metodě ABA se více dozvíte ve druhém díle seriálu.
Matyho svět je pětidílný časosběrný seriál Radiožurnálu, stanice Českého rozhlasu, o malém chlapci Matyášovi, který trpí autismem. Jaký je život Matyáše a jeho rodiny? A jak funguje nová terapeutická metoda, která mu výrazně pomáhá? Na otázky odpovídá autorka seriálu, reportérka Veronika Hlaváčová.
Co je autismus?
- Autismus se dělí do tří kategorií podle úrovně funkčnosti a toho, jak je jedinec schopen se vyjadřovat, komunikovat a porozumět. Také podle míry problémového chování a míry intelektu.
- Autismus nízkofunkční – uzavřenost, nízká schopnost navazovat sociální vztahy. Rozumové schopnosti většinou spadají do pásma těžké mentální retardace.
- Autismus středně funkční – snížená schopnost navazovat sociální kontakt, v komunikaci jsou pasivní. Mluví, ale v řeči se vyskytují zvláštnosti. Rozumové schopnosti spadají do oblasti lehké až středně těžké mentální retardace.
- Autismus vysoce funkční – zachované základní sociální a komunikační funkce. Hůř rozumějí sociální normě či uplatňování sociálního taktu. Ulpívají na oblíbených tématech. Rozumové schopnosti spadají do hraničního pásma či do pásma normy, někdy mohou dosahovat nadprůměru.