TikTok chce bojovat proti dezinformacím o holokaustu. Popírá ho až 17 procent videí

Více než šestina videí, která se na sociální síti TikTok věnují holokaustu, je popíračská nebo znevažující. Uvádí to UNESCO, organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu. Správci sociální sítě proto zavedli od 27. ledna opatření proti šíření takového obsahu a myšlenek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace TikTok

ovinku sociální síť TikTok spustila k příležitosti Dne památky obětí holokaustu (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Novinku sociální síť TikTok spustila k příležitosti Dne památky obětí holokaustu. Od 27. ledna se tak při vyhledává videa na téma holokaust objeví v horní části stránky banner vyzývající k návštěvě stránek UNESCO a Světového židovského kongresu aboutholocaust.org.

TikTok uživatele na web odkáže i tehdy, když vyhledávají hashtagy HolocaustSurvivor nebo HolocaustRemembrance. Nový nástroj má tak účinně bojovat s nenávistí.

Podle Elizabeth Kanterové z vedení firmy do budoucna přibude na dolním lemu každého videa o holokaustu banner přesměrovávající k ověřeným informacím. Podle Kanterové si vedení TikToku uvědomuje sílu prostředí – sociální síť využívá po celém světě zhruba miliarda lidí – a chce ji využít ke vzdělávání komunity.

Výzkum agentury OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu totiž uvádí, že až 17 procent videí o holokaustu na této síti nese prvky popírání nebo znevažování pronásledování a likvidace lidí židovské národnosti.

Vliv pandemie koronaviru

Velkou část uživatelů TikToku tvoří děti a mladiství, kteří nemusí mít o holokaustu dostatek informací. Bez povědomí jsou tak náchylnější k přejímání dezinformací, jejichž šíření se zhoršilo během epidemii koronaviru. 

Podle UNESCO množství konspiračních teorií o holokaustu a antisemitismu od začátku pandemie dramaticky vzrostlo. Nejvíc se pak šíří právě v prostředí sociálních sítí.

Mezi nejpopulárnější výsledky vyhledávání na téma holokaustu patří například rozhovory s přeživšími nebo dojemné popisy rozsahu vraždění. Vyhledávání slova holokaust ale návštěvníky zavede také k videím, kde tvůrci vyvrací různé dezinformace nebo nenávist. Na druhou stranu se ale taky setkáme například se zneužitím slova holokaust v souvislosti s očkováním proti covidu-19.

3:26

Od konference, kde nacisté přišli s plánem na vyhlazení Židů, uplynulo 80 let

Číst článek

Podle říjnového výzkumu skupiny Hope Not Hate je na TikToku velké množství antisemitského obsahu a videa mohou dosáhnout až milionů shlédnutí.

Aktuální opatření proti šíření dezinformací o pronásledování a likvidaci Židů má ale i kritiky. Ti požadují, aby sociální sítě a jejich tvůrci dělali víc. V srpnu loňského roku obvinilo Centrum pro boj proti digitální nenávisti hlavní sociální média z toho, že ze svých platforem nedokážou odstranit víc než 80 procent antisemitských příspěvků. Výzkum zahrnoval sociální sítě Facebook, Instagram, TikTok, Twitter a YouTube.

Dalším problémem je i fungování sítě, která po zhlédnutí videa s takovýmto obsahem na základě algoritmu začne nabízet podobný obsah. Divákovi tak může síť sama nabízet sérii závadných videí, i když proti nim zároveň bojuje novými nástroji.

Kateřina Havlíková, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme