Kdo a kdy zruší vánoční pečení?

Už se na nás opět řítí každoroční vánoční pečení. Někdo ho úplně ignoruje a má Vánoce bez vůně vanilky a zbytečných kalorií, druhý málem strhne troubu, plechy na pečení ani nestačí vystydnout a už je na nich další a další várka. Poloviční zastánci vánoční tradice si na výzdobu vánočního stolu i na ochutnání pár pytlíků cukroví koupí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradice vánočního cukroví je v nás velmi hluboce zakořeněna

Tradice vánočního cukroví je v nás velmi hluboce zakořeněna | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Já chápu úplně všechny, prošla jsem si různými etapami a na stav věci měním názory jak vychytralý politik. Letos ale, jako prakticky vždy, budu péct, jak velí tradice, už jsem začala a dokonce jsem se stačila porozhlédnout, jak je to jinde.

Mělo by být v nemilosti

S obecným trendem společenských změn by vánoční pečení mělo být v nemilosti. Všemocný úředník by mohl spočítat uhlíkovou stopu způsobenou dovozem vanilky, výrobou kandovaného ovoce, vařením marmelád a v konečném důsledku i spotřebu mixerů, kuchyňských míchacích robotů a elektrických i plynových trub.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po
recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest. Vybrané gastroglosy vyšly v knižní podobě pod názvem Vidličkou po mapě

Poté by se vytvořilo předpolí, vydalo několik negativních článků a revolučních doporučení, získala se skupina odpůrců, ti by dostali v médiích zelenou, a jsme od zákazu krůček. Naštěstí se zatím ničeho podobného žádný úředník neodvážil a my si užívejme tradice, kterou ovoněná citrónová a vanilková kuchyň určitě je.

Sáhnout nám na pečení je dle mého nemožné, nemějme obavy…

Kde se nepeče a kde ano

V naší malé Evropě se peče všude, i když jsou země, kde jsme my ženy ve svém vztahu k troubě odtažitější. Třeba v takové Francii, zvláště v Paříži a větších městech, se pečení moc neholduje.

Šarmantní Francouzi se svými elegantními polovičkami zajdou do pekárny a cukrárny, kde vánoční delikatesy nakoupí. Konkrétně v jejich případě přinesou domů „bûche de Noë“ (vánoční poleno) a je hotovo. Účes dam zůstane bez úhony, nalakované nehtíky také, šaty od Diora nejsou pomoučené a pro pudřenku Chanel není důvod sahat.

Podobně na tom jsou i Angličanky nebo Italky v Římě a Miláně, nevyjímaje Španělky. Já tomu nepředstavitelně fandím. Dámy vyzdobí vánoční stůl pochoutkami od profíků a svět se točí dál.

Nemohu si však odpustit poznámku, že i v zemích, kde je nakupování vánočního pečiva v obchodech běžné, jsou přesto rodiny udržující tradici a zvyky a rodinné setkání bez vlastního cukroví si nedokáží ani představit.

Pistáciové rohlíčky jsou upečené bez mouky | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

To u nás v Čechách má vánoční pečení kořeny hluboké jako pouštní strom Boscia albitrunca, které sahají až do hloubky 68 metrů. Podobně na tom jsou Slováci a Němci se svým „Weihnachtsplätzchen“.

Oblíbené je pečení i v Polsku, Dánsku, Švédsku, Norsku a Finsku. U Poláků se peče medovník a v severských zemích voní kuchyně kořeněnými perníčky. Angličanky, pokud pečou, tak oblíbené Mince Pies, a Christmas pudding si přinesou z obchodu, polijou vodkou a zapálí, hlavně že bude také dost čokoládových pralinek.

Podobně na tom jsou Italky s Panettone a Pandoro z Verony. Rakousko, vyhlášené svou kavárenskou kulturou, je v cukroví hodně silným hráčem a bez vanilkových rohlíčků a „Linzen Torte“ by se jim Vánoce zhroutily.

Už jsem naznačila

… že vánoční pečení v Evropě je rozděleno na oblasti upřednostňující rozdílné typy vánočního cukroví.

Jste také ‚foodpornista‘?

Číst článek

Začneme například perníčky, chcete-li zázvorovými sušenkami, které jsou hodně oblíbené jak ve vzpomínaných zemích, tak v Británii, kde vévodí „Gingerbread“, v Polsku „Pierniki“, Švédsku aromatické a nadmíru kořeněné „Pepparkakor“ a v sousedním Německu „Lebkuchen“.

Nezapomněla jsem na vyhlášené vánoční speculaas, o které se přetahují Nizozemci s Belgičany. Do skupiny kynutého a plněného sladkého pečiva patří naše česká vánočka, polský „Makowiec“, rakouská a německá „Stollen“ a v Maďarsku mají makový závin „Beigli“.

Ovocné a ořechové dezerty milují v Itálii a ano, jsou to už výše uvedené „Panettone“ a „Pandro“. Ve Španělsku se připravuje „Turrón“ a „Polvorones“, patří sem i Anglie s „Yule Log“, jež je podobné francouzskému „vánočnímu polenu“.

Nemohu vynechat máslové a křehké cukroví, jako jsou rakouské vanilkové rohlíčky, italské „Buscotti“ či švédský „Kanelbullar“, Francie se pyšní svými „Sablés“ a „Madeleines“.

Kdo a kde se pece v Evropě vánoční cukroví | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Je patrné, že vánoční pečení má v Evropě dlouhou a bohatou tradici. Místy se recepty a zvyky prolínají, protože jednotlivé země mají podobné kulturní dědictví, kam gastronomie jistě patří.

Je možné, že vás četbou dnešní gastroglosy už zdržuji od vlastního pečení a jako odškodnění nabízím dva recepty, které jsem si zapamatovala z magazínů.

Mangové koláčky s kokosem vás omámí exotickou vůní a pistáciové rohlíčky jsou jak vyšité z nějakého zdravého magazínu. Jsou prakticky jen z pistácií, což je ořech plný antioxidantů a také nabízí oblíbený trend a to je pečení bez mouky.
Tak už víte čím obohatíme vánoční stůl?

Mangové koláčky s kokosem

Ingredience asi na 30 kusů:
110 g změklého másla
1 žloutek
60 g světlého třtinového cukru
1 lžíce vanilkové pasty nebo lžička vanilkového extraktu
120 g hladké mouky
špetka soli
120 g kokosové moučky
malý šálek mangového džemu nebo mangového chutney (možno nahradit jinou exotickou marmeládou)

Cukrovi s kokosem patří k vánočnímu pečení | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Postup:
V míse kuchyňského robotu vyšlehejte změklé máslo, cukr, vanilkový extrakt a žloutek. Poté postupně přidávejte mouku se špetkou soli a vše spojte v hladké těsto. Troubu předehřejte na 180 °C. Těsto vyjměte z mísy a přendejte na talíř.

V Chicagu mají pizzu naruby

Číst článek

Lžičkou vykrajujte kuličky asi velikosti menšího ořechu a poté je obalte kokosovou moučkou, přendejte na papírem na pečení vyložený plech.

Lehce stlačte kuličky tak, abyste ve středu získali místo na mangový džem. Pokud nemáte džem z manga, lze použít jakýkoliv jiný, anebo si doma připravte z 1 manga (nebo z manga naloženého v sirupu) rychlý džem.

Malou lžičkou přidejte do důlku mangový džem. Pečte asi 10 minut, dokud nebude těsto lehce do zlatova. Vyjměte z trouby a ponechte vychladit pár minut. Uschovávejte v chladu.

Pistáciové rohlíčky

Ingredience pro 50 ks:
170 g pistáciových ořechů oloupaných a nesolených
260 g moučkového cukru
1 lžička vanilkového extraktu nebo pasty
1 lžička pomerančového likéru nebo extraktu z pomerančových květů
200 g marcipánové masy
1 bílek

Postup:
Odvažte pistáciové ořechy, 50 g dejte stranou, ostatní pistácie rozmixujte do moučky.

V míse kuchyňského robotu smíchejte rozmixované pistácie, moučkový cukr, nastrouhaný marcipán, přidejte extrakt z vanilky a pomeranče, vlijte bílek a vše krátce spojte v těsto.

Taková žvýkačka, to je věc

Číst článek

Vyjměte z mísy a nechte 60 minut v lednici odpočinout. Předehřejte troubu na 140 °C. Z těsta lžičkou vykrajujte hmotu a vytvořte koule, které pak zpracujete do tvaru rohlíčků. Pokládejte na plech vyložený papírem na pečení a zvolna pečte jen asi 12 – 15 minut.

Po upečení nechte rohlíčky jen pár minut vystydnout a ještě mírně teplé je obalujte ve zbytku pistáciových ořechů nasekaných hruběji, než je pistáciová moučka, a smíchanými se lžičkou moučkového cukru. Pokud rohlíčky vystydnou víc, potřete hotové trochou bílku a obalte je ve směsi pistácie a moučkového cukru. Uchovávejte v chladu.

Mangové koláčky s kokosem vás nadchnou svoji exotickou chuti | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme