Česko zasáhly rekordní mrazy, mrznout bude i v dalších dnech. Vinaři ztratili 40 procent úrody
V Česku v noci na pondělí místy znovu silně mrzlo, nejchladněji bylo na Rolavě na Sokolovsku s minus 11,7 stupně Celsia, uvedli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na několika stanicích byly mrazy rekordní. Mrznout bude podle meteorologů i v dalších dnech. Silné mrazy také způsobily obrovské škody na letošní úrodě vinařů, které se vyšplhají až do stovek milionů.
Větší mrazy byly hlavně v horských oblastech. Kromě Rolavy mrzlo také třeba na Horské Kvildě, kde teplota klesla na minus 10,6 stupně. Teplotní rekordy ale byly překonány jen na sedmi z více než 160 meteorologických stanic, které měří teploty 30 a více let.
Rekordní mrazy byly třeba v Krásném Údolí na Karlovarsku, kde bylo minus 7,8 stupně, nebo v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku s minus 6,6 stupně Celsia.
Na hory v Česku se vrátila zima. Na Šumavě napadlo přes 30 centimetrů sněhu
Číst článek
Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí. Na části území bude také sněžit, ve středu se může sníh přechodně objevit i ve středních a nižších polohách.
V noci na úterý bude teplota klesat pod bod mrazu na většině území, výjimkou je pouze jih a jihovýchod Moravy.
„V noci na středu bude riziko mrazů přetrvávat na Karlovarsku, na ostatním území zůstanou v důsledku velké oblačnosti teploty většinou nad nulou,“ uvedli meteorologové. Na většinu území se mrazy vrátí pravděpodobně v noci na čtvrtek, případně i na pátek.
Na konci minulého týdne se do Česka vrátil také sníh a sněžit bude i v tomto týdnu. Ve středu se podle meteorologů nedá ve východní polovině území vyloučit sněžení silnější intenzity i s tvorbou sněhové pokrývky. „Přesná lokalizace a úhrny sněhu jsou nejisté, výstrahu budeme v případě potřeby vydávat během úterý,“ dodali.
Škody na vinicích
Silný mráz poškodil také ovocné stromy nebo vzešlou zeleninu. Nejvíce ale dopadl na vinnou révu. Škody způsobené mrazem na letošní úrodě vinařů v Česku půjdou do stovek milionů korun, v Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů, řekl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Vinohrady v Čechách ničil noční mráz o víkendu, část úrody poškodil už v noci na pátek. Vinaři na jihu Moravy proto od minulého týdne pozorně sledují několik předpovědních modelů i vlastní meteostanice, doplnil Chlad.
#pocasi Včera vydatně sněžilo v západních Čechách. Sníh byl mokrý a těžký, a tak lámal nebo vyvracel stromy. Někde ho napadlo i přes 10 cm, ale protože zem už je ve druhé půlce dubna teplá, docela rychle se výška sněhu zmenšovala.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 22, 2024
Teploty teď v noci klesají kromě jihu Moravy… pic.twitter.com/YyqOwpUmQ6
„Každoročně u nás vypěstujeme hrozny za dvě miliardy korun. V Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů téměř na všech lokacích, na Moravě zatím úplný přehled nemáme, největší škody způsobil noční mráz v noci na pátek. Už nyní ale můžeme říci, že škody budou ve stovkách milionů korun,“ uvedl Chlad.
Vinaři jsou už od minulého týdne v noční pohotovosti. Sledují různé předpovědní modely i vlastní meteostanice ve vinohradech. V rizikových oblastech, kde noční mrazy hrozí, pak drží noční služby. V případě, že se blíží noční mráz, se navzájem informují a vyrazí do vinohradu zapalovat svíce, které pomáhají keře před mrazy ochránit. S jejich zapalováním ale vinaři potřebují začít přibližně dvě hodiny před poklesem teploty.
Jaké budou škody na ovoci na Moravě, zatím není zřejmé. Podle předsedy Ovocnářské unie Moravy a Slezska, který zároveň řídí podnik Pomona Těšetice na Znojemsku, jsou enklávy na jižní a východní Moravě, kam studený vzduch nezatekl a ovoce zatím prospívá na rozdíl od Čech.
„Skoro se až bojím říct, že u nás v Těšeticích se zatím nic nestalo,“ řekl Pokorný. Upozornil zároveň na to, že ještě v neděli to vypadalo, že se začne ve čtvrtek oteplovat, ale nyní už zas hrozí mrazy ještě v pátek ráno, jak ukazuje mapa rizika na webu AgroRisk.