Česko se nechystá vyslat vojáky na Ukrajinu, zlu ale ustupovat nebude, řekl Fiala v reakci na Ficova slova
Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, která se už dva roky brání ruské invazi.
Stejně se podle premiéra nikdo nemusí bát, že by se v České republice uvažovalo o nějaké formě povinné vojny. Současně předseda vlády konstatoval, že nebude dopředu komentovat všechny nápady, které na jednání dvacítky lídrů zazní.
Fico tvrdě zaútočil na západní podporu Ukrajiny a hájil Putina. ‚Je falešně démonizován,‘ prohlásil
Číst článek
Na summitu v Paříži se bude podle Fialy večer jednat nejen o dodávkách munice a techniky, ale i o budování dlouhodobých výrobních kapacit zbrojního průmyslu v Evropě i na Ukrajině a také o pomoci s výcvikem ukrajinských vojáků. K Ficovi uvedl, že má dlouhodobě opačné názory než on.
„Nebudeme ustupovat agresivnímu zlu. K míru nikdy nevedlo, že složíme zbraně a ustoupíme agresorům,“ řekl. Důležité je udržet ruskou agresivitu co nejdál od našich hranic, uvedl rovněž.
Fiala bude na summitu hovořit i o české snaze získat pro Ukrajinu munici z mimounijních zemí. Prezident Petr Pavel na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově uvedl, že Česko má možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300 000 kusů ráže 122 milimetrů.
Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) by se pomoc mohla na Ukrajinu dostat v řádu měsíců, možná třech.
Pařížské setkání hostí francouzský prezident Emmanuel Macron. Francouzští představitelé tvrdí, že Macron je odhodlán vyslat Moskvě signál, že v Evropě nepanuje „únava z Ukrajiny“, a to navzdory obavám ohledně pokračování podpory ze strany USA. Summit se odehrává v době druhého výročí ruského vpádu na Ukrajinu.
Fico pro voliče vytváří virtuální realitu, v Bruselu je ale ticho a smířlivý, shrnuje novinářka Balogová
Číst článek
Nedorazí například maďarský premiér Viktor Orbán, považovaný za hlavního evropského spojence ruského prezidenta Vladimira Putina. Na rozdíl od původních informací francouzského tisku přijede Fico, který je kritický k další vojenské pomoci Ukrajině.
V neděli uvedl, že z agendy jednání „běhá mráz po zádech“, a na pondělí kvůli summitu svolal mimořádné jednání vlády a zasedání bezpečnostní rady státu.
Před odletem hovořil o údajném záměru některých zemí vyslat na Ukrajinu vojáky, což by podle něj znamenalo eskalaci konfliktu.
Evropská unie minulý týden schválila 13. balík sankcí proti Rusku, který rozšiřuje sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině.