Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
Designovaný premiér Jan Fischer se začal seznamovat se svými možnými budoucími kolegy. V Hrzánském paláci dnes přijal první čtyři kandidáty na ministerské posty v prozatímní vládě.
Ráno přijal Jan Fischer kandidáta na ministra vnitra Martina Pecinu. Ten po schůzce řekl, že stane-li se šéfem resortu, iniciuje ve vládě debatu o zrušení extremistických stran.
"Prvním krokem by asi mohlo být to, že na vládě budeme diskutovat znovu o možnosti zrušení některých extremistických stran, na druhou stranu řešení otázky extremismu není věc, kterou bychom byli schopni za šest měsíců vyřešit. To je prostě problém, který tady doutná dvacet let," podotkl Pecina.
S ministerskými kandidáty mluvil Fischer o předsednictví Evropské unii a resortních prioritách kandidátů. Kromě Peciny přijal designovaný premiér ještě kandidáta na ministra obrany Martina Bartáka, možnou ministryni kultury Martu Smolíkovou a Štefana Fülleho, kandidáta na post vicepremiéra pro evropské záležitosti.
Právě o tomto postu se mluvilo i na schůzce Jan Fischer - Alexandr Vondra. Toho měl nahradit jeho dosavadní náměstek Marek Mora. Pak ale křeslo získala pro nominaci ČSSD a navrhla velvyslance Česka při NATO Štefana Fülleho. Vondra po schůzce nepřímo naznačil, že se ho designovaný premiér ptal na názor. "Když vám odpovím na tuhle otázku, bude následovat další. Ale Marek Mora je vynikající profesionál," uvedl Vondra.
Možný šéf obrany Martin Barták, který na ministerstvu nyní působí jako náměstek, pak uvedl, že přechodný kabinet se bude muset zabývat i zahraničními misemi české armády v roce 2010. "Nečekal bych žádné zásadní změny, je tady přece kontinuita jak v našem členství v NATO, tak v členství v Evropské unii. Takže se to týká misí na západním Balkánu i v Afghánistánu," sdělil Barták.
Kandidátka na ministryni kultury Marta Smolíková by chtěla z kultury udělat méně ztrátový resort. "Co mě zajímá, tak víc prosadit kulturu jako sektor, který není ztrátový, i v tom státním rozpočtu, ale přináší různé společenské, ale i ekonomické efekty. Dneska se hledají způsoby, jak třeba i v té finanční a ekonomické krizi napomoci, a kultura by se měla víc využívat."
O konečné podobě nové vlády rozhodne Jan Fischer příští týden. Při obsazování ministerstev bude mít právo veta. Obsadit musí 15 ministerských křesel, kandidátů je ale 17. O křeslo ministra kultury a školství se ucházejí vždy dva. Jména možných nových ministrů ale navrhovaly jen ODS, Strana zelených a ČSSD; KDU-ČSL se personálně na složení vlády nepodílí, hodlá být v opozici.
Úřednický kabinet by se měl ujmout moci po 9. květnu. Fischerova vlády by měla zemi dovést k předčasným volbám, které se mají konat nejpozději do 15. října. S tím počítá i návrh ústavního zákona o zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny. Ten ale zatím odmítají lidovci, kteří ho považují za znásilňování ústavy. Sami prosazují senátní návrh, který situaci neřeší jednorázově.
O vládní krizi si můžete také přečíst:
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka