Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Klaus věří, že v prezidentských volbách získá část hlasů senátorů KDU-ČSL

Ani po dnešním setkání Václava Klause a lidoveckých senátorů není jasné, jak velkou má v KDU-ČSL současný prezident podporu pro nadcházející volbu hlavy státu. Senátorský klub je totiž - podobně jako poslanecká frakce - nejednotný. Václav Klaus je nicméně přesvědčen, že nějaké hlasy získá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Čunek a V. Klaus

J. Čunek a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Dva senátoři z KDU-ČSL se už dříve podepsali pod nominaci ekonoma Jana Švejnara. Současný prezident Václav Klaus nicméně věří, že v jedenáctičlenném klubu lidoveckých senátorů nějakou podporu získá - jak silnou ale nechtěl odhadovat:

"Můj pocit z toho je dobrý. Nemyslím, že by se na mě dívala většina senátorů tohoto klubu nevraživým způsobem. Doufám, že snad bude šance, abych nějaký hlas dostal z tohoto senátního klubu."

Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek zatím také neprozradil, jak se lidovečtí senátoři k volbě postaví. "My o tom budeme diskutovat až později. Teď byl pan prezident u nás na návštěvě tak, jako předcházející kandidáti. Hovořili jsme s ním a jsme velmi rádi, že přišel," dodal Jílek.

Lidovečtí senátoři s prezidentem mluvili o zahraniční politice, o situaci v justici nebo o navrhovaném majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Václav Klaus zdůraznil, že v této otázce nebude vetovat dohodu politické scény:

"Jako prezident republiky nemám sebemenší pocit, že bych měl předtím i poté iniciovat jakékoliv pokusy navrhovat něco alternativního. Já v této věci budu respektovat dohodu na naší politické scéně. Myslím, že už je dávno opožděná. Táhneme s sebou břemeno, které je zbytečné. A jestli tato vládní koalice - a doufám za jisté podpory i mimokoaliční - se odhodlá k tomuto řešení, tak je to jen dobře."

Václav Klaus se také vyslovil pro to, aby parlament volil prezidenta v tajné volbě, tedy nikoli veřejně, jak navrhuje například sociální demokrat David Rath. Veřejná volba má podle prezidenta smysl v revolučních dobách, například v minulosti v letech 1918 nebo 1989, ale ne dnes:

"Já bych moc prosil, abychom se nevraceli do revoluce. My jsme přeci v normální vývojové etapě České republiky - nám se tady nic mimořádného neděje. Kdokoliv může komentovat mou úvahu, že žijeme v nejlepším období, jaké jsme měli. Někdo se s tím může stoprocentně ztotožňovat, někdo může říct, že už zažil nějaké lepší období. Ale já myslím, že jsme v normálním stavu a nezavádějme si sem revoluční moresy."

Pro tajnou volbu jsou i premiér Mirek Topolánek a předseda Senátu Přemysl Sobotka. Premiér Topolánek vysvětlil důvody:

"Ta tajnost by měla být zajištěna, protože v té nepřímé volbě je to nejhorší co by se mohlo stát, kdyby zákonodárci měli pocit, že volba není tajná, že vlastně nemohou svobodně vyjádřit svůj názor. V tomto smyslu by ta legitimita voleb byla pochybná. Takže já jsem jednoznačně pro tajnou volbu a udělám všechno pro to, aby ta tajnost voleb byla zajištěna."

O prezidenstké volbě mluvili i senátoři ODS. Na příští týden mezi sebe pozvali Jana Švejnara. Podle předsedy senátu Přemysla Sobotky, ale občanští demokraté budou hlasovat pro svého kandidáta Václava Klause.

Ve středu se Václav Klaus setká se senátory z klubu SNK a Klubu otevřené demokracie. Další prezidentský kandidát, Jan Švejnar, zase zahájí své cesty po České republice.

Katarína Brezovská, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme