Zeman označil výroční zprávu BIS za plácání. ‚V těch dokumentech nejsou žádné důkazy,‘ řekl
Ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), kterou zpravodajci zveřejnili v pondělí, nejsou podle prezidenta Miloše Zemana žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Řekl to ve čtvrtek na televizi Barrandov. Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Prezident se také vyjádřil ke státnímu rozpočtu a novému policejnímu prezidentovi.
Zeman upozornil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy.
„V těch dokumentech ale nejsou žádné důkazy. Už šest let čtu zprávy BIS. Za tu dobu jsem v nich nenašel žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného ruského nebo čínského špiona,“ řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman na TV Barrandov.
Silný stát se nemusí obávat, reagoval Ovčáček na varování zpravodajců ohledně Číny
Číst článek
Výroční zprávu za rok 2017 prezident označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“, tedy neúspěšné lidi nebo žabaře. „Když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony a přitom za šest let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé,“ podotkl.
„Mají z rozpočtu tři miliardy. Ráda by ale rozpočet přinejmenším zachovala, pokud možno zvýšila. Jak to má dokázat? Musí přesvědčit veřejnost o své užitečnosti,“ zmínil Zeman. Ministerstvo financí na svém webu uvádí, že v rozpočtu na rok 2018 bylo na fungování BIS vyčleněno 1,58 miliardy korun, podle návrhu státního rozpočtu na rok 2019 by pak BIS měla dostat zhruba o sto milionů korun více.
„Helmut Kohl proslul tím, že zprávy Bundesnachrichtendienst (Spolková zpravodajská služba, pozn. red.) házel nepřečtené do koše, i když to nedělám, chápu ho,“ dodal.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha vyjádření prezidenta nechtěl komentovat.
Výroční zpráva BIS
Ve výroční zprávě BIS upozornila na ruskou špionáž v Česku. „Pokračoval ruský extenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatického krytí,“ uvedla. Rusko podle zprávy využívá hybridní strategii, jejíž součástí jsou i dezinformační weby.
Zpráva BIS přehledně: ruská a čínská špionáž skrytá za diplomatickými pasy, kyberútoky i syrští bojovníci
Číst článek
Nejvýraznějším případem kyberšpionáže byl loni podle kontrarozvědky dlouhodobý útok na poštu ministerstva zahraničních věcí (MZV). Hackeři tak ze schránek kopírovali e-maily i s přílohami. „Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi,“ uvádí BIS.
Pod diplomatickým krytím u nás podle BIS operovali i čínští špioni. Čína se podle ní snaží prostřednictvím „českých entit“ narušit jednotnou politiku Evropské unie. Cílí na rezorty zabývající se energetikou, telekomunikací, financemi, logistikou a zdravotnictvím.
BIS také upozornila, že snahy soukromých firem nelegitimně ovlivňovat regulatorní a kontrolní orgány státu i loni poškozovaly ekonomické zájmy Česka. Lobbing ovlivňoval plány například ve zdravotnictví nebo v energetice. Kontrarozvědka se věnovala i politickému extremismus u nás, ten je podle ní v útlumu.
Rozpočet a policejní prezident
Kromě zprávy BIS se prezident vyjádřil také k novému policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi. „Jsem trochu zklamán. Priority nového prezidenta jsou dvě – drogy a dopravní nehody. Minule jsem tady ale říkal, že bychom potřebovali funkční finanční policii, která by stíhala ekonomickou kriminalitu. Jestliže tuto prioritou vynechal, nepokládám to za dobrou věc," myslí si.
Dalším tématem byl návrh státního rozpočtu na rok 2019. Vláda ve středu schválila, že může využít miliardy z privatizačního fondu, neurčila ale konkrétní účel. „Problém je v tom, že dříve peníze měly nějaké účelové určení. Například se užívaly k úhradám na ekologické škody. Teď je ten rozdíl v tom, že účelové určení zmizí a mohou se použít na cokoli," zkritizoval rozhodnutí Zeman.