20 let v NATO: Zeman podpořil misi v Afghánistánu, zkritizoval mírové rozhovory s Tálibánem

Prezident Miloš Zeman by podpořil posílení mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Řekl to v pondělním rozhovoru u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO. Kritizoval také mírové rozhovory s afghánským hnutím Tálibán a přirovnal je k politice appeasementu, kdy mocnosti před druhou světovou válkou ustupovaly nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:25 11. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019.

Miloš Zeman poskytl rozhovor u příležitosti výroční vstupu Česka do NATO (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Zemana by dohoda s Tálibánem znamenala, že hnutí znovu ovládne celé území Afghánistánu a vytvoří z něj opět základnu pro mezinárodní terorismus. Mezinárodní společenství podle prezidenta v únavě z dlouhé války podléhá mylné iluzi, že Tálibán už „bude hodný“.

Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také, uvedl Metnar. Na Sinaji Češi zůstanou

Číst článek

Zeman se následně vyjádřil i ke schválení aliančního bombardování bývalé Jugoslávie českou vládou v roce 1999. Považuje ho s odstupem času za chybu. Akci Severoatlantické aliance, do které Česká republika několik dnů předtím vstoupila, označil za akt mocenské arogance.

NATO se rozhodlo bombardovat území srbsko-černohorské Jugoslávie kvůli událostem v Kosovu v březnu roku 1999. Sám Miloš Zeman byl v této době premiérem.

Na dotaz, co Zeman považuje za hlavní přínos českého členství v NATO, odpověděl, že pocit bezpečí. Protože v dnešním neklidném světě je vždy dobré, když jsme začleněni jednak do Evropské unie, což je víceméně ekonomická aliance, tak do vojenské aliance, jako je NATO,“ pronesl Zeman.

‚Čína není hrozba‘

Od útoků na New York a Washington 11. září 2001 je podle Zemana zřejmé, že hlavním, ne-li jediným, nepřítelem NATO je mezinárodní terorismus. Další světové velmoci, Rusko a Čínu, český prezident za hrozby nepovažuje.

Premiéři zemí V4 v Polsku oslavili výročí vstupu do NATO. Babiš si nepřeje vznik evropské armády

Číst článek

„Protože ti, kdo jsou označováni za nepřátele, jsou ve skutečnosti konkurenty. A mezi konkurentem a nepřítelem je přece jenom jistý rozdíl. Pokud bychom tento rozdíl neuznávali, tak se vracíme do doby studené války,“ řekl prezident.

Kybernetické hrozby považuje Zeman za nafouknutou bublinu. „Nechci je samozřejmě podceňovat, ale uvědomte si, že ty dosavadní útoky hackerů byly spíše komické než vážné,“ řekl.

Připomněl, že v Česku hackeři napadli e-mailový účet tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo servery ministerstva zahraničí. „Bylo to zajímavé počtení, v jednom případě dokonce velmi erotický text, který jste možná četli, ale nic vážného,“ řekl Zeman.

Česko je členem NATO 20 let, do aliance vstoupilo společně s Polskem a Maďarskem jako první státy někdejšího východního bloku. Zeman v rozhovoru uvedl, že jako předseda Sněmovny v době vyjednávání o členství a jako premiér v době vstupu nezaznamenal žádný výraznější odpor mezi členy aliance k jejímu rozšíření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme