Policie ‚vylepila‘ plakáty oslovující svědky válečných zločinů na Ukrajině. Chce stíhat jejich pachatele
Policie České republiky představila plakáty, kterými chce motivovat svědky válečných trestných činů k tomu, aby je nahlásili vyšetřovacím orgánům. Již od května k nim shromažďuje poznatky v souladu s tzv. univerzální jurisdikcí. Prostřednictvím kampaně vyzývají každého, kdo by mohl k válečným zločinům mít informace, aby vyplnil online dotazník, kterým může o jednání zpravit orgány činné v trestním řízení.
„Pokud máte informace o válečných trestných činech v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině, mohou být vaše informace a poznatky klíčové pro jejich objasnění a stíhání,“ stojí na webu kampaně Policie ČR a Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Ta odstartovala již v květnu, kdy centrála zahájila prověřování válečných trestných činů. Distribucí plakátů chce nově policie oslovit více lidí, kteří by mohli být svědky nebo mají jednání zdokumentované. Plakáty, web i dotazník, na který odkazují, jsou k dispozici ve čtyřech jazykových mutacích, a to v češtině, ukrajinštině, angličtině a ruštině.
V případě potřeby policie osoby, které dotazník vyplnily, kontaktuje za účelem poskytnutí dalších informací. Upozorňuje ale, že dotazník nenahrazuje trestní oznámení.
Potenciální svědkové
„Informacemi, které lze využít jako důkazy v trestním řízení proti konkrétním podezřelým, mohou disponovat mimo jiné uprchlíci z Ukrajiny, kteří se aktuálně vyskytují na českém území. Jejich případná svědectví nebo audiovizuální materiály zásadním způsobem přispějí k řádné dokumentaci konkrétních zločinů,“ uvedl ve zprávě mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.
Policie zároveň na webu upozorňuje lidi, kteří prchají před válkou na Ukrajině, že vyplnění dotazníku není jejich povinností. To, zda otázky zodpoví, nemůže ovlivnit zákonnost jejich pobytu v České republice ani výsledek případného azylového řízení. Zodpovězení otázek tak není ani nemůže být ničí povinností.
Čečenský vůdce páchal válečné zločiny, tvrdí Kyjev. Jeho muži drželi 700 rukojmích
Číst článek
Co je válečný zločin?
Policie se na stránkách pro ohlašování válečných trestných činů odkazuje na hlavu XIII trestního zákoníku. Podle ní lze za válečný zločin považovat jednání některé ze stran válečného konfliktu, které porušuje pravidla vedení války podle mezinárodního práva.
Do těch se řadí zejména útoky na civilisty, mučení, sexuální násilí, rabování, ale i vedení bojových operací v zastavěných oblastech jako je třeba plošné bombardování měst nebo použití zakázaných bojových prostředků, tedy chemických či biologických zbraní.
Česká republika je vázána ke stíhání válečných trestných činů podle tzv. univerzální jurisdikce. Ta určuje, že není rozhodující vztah oběti, pachatele či skutku k České republice, ale policie by měla válečné trestné činy ověřovat na národní i mezinárodní úrovni. Spolupracovat by při tom měla s příslušnými institucemi Evropské unie, tedy Eurojust a Europol.