Poslanci podpořili zvýšení spotřební daně z nafty, úsporný balíček řešit nebudou. Jednat mohou i v noci

Opozice ve Sněmovně v úterý podle očekávání neprosadila ani jeden z diskusních bodů, v nichž chtěla probírat vládní konsolidační balíček a reformu důchodů. Vládní koalice prosadila, že dolní komora bude moci jednat i přes noc, neboť chce dosáhnout odvolání Daniela Köppla z rady pro vysílání kvůli podezření ze střetu zájmů, což se jí už třikrát nepodařilo vzhledem ke zdržovací taktice opozice.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:55 16. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po více než tříhodinové přestřelce dvouminutových poznámek poslanců se dostali k projevům řečníci s přednostním právem

Tento pátek se poslanci sejdou na mimořádné schůzi, na níž se vládní tábor pokusí prosadit zpřísnění zákazu vlastnictví médií vrcholnými politiky (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovna v úvodním kole podpořila vládní novelu, která zvyšuje sazbu o 1,50 Kč na 9,95 Kč na litr. Spotřební daň z nafty se zřejmě během léta zvýší na původní úroveň, kde byla až do loňského června. Vláda sice chtěla, aby Sněmovna toto navýšení schválila již nyní v prvním čtení, opozice to ale zablokovala.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) tak daň nevzroste už k 1. červenci, ale až později, a stát za každý měsíc zpoždění přijde o 800 milionů korun.

Vláda s návrhem přišla kvůli tomu, aby získala víc peněz do veřejných rozpočtů. Argumentuje přitom tím, že nafta proti loňskému roku výrazně klesla. Podle informací společnosti CCS z 11. května stál litr nafty v průměru 31,74 Kč, a nafta tak byla nejlevnější od loňského září.

‚Porušení slibu‘

Novela má vstoupit v účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce po vyhlášení ve sbírce. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová veto zrychleného schvalování zdůvodnila tím, že chce o návrhu debatovat. „Chceme, abyste zdůvodnili, proč neustále porušujete svoje sliby,“ řekla.

Josef Bernard: Drobné úpravy v balíčku možné jsou, na konci ale musí zůstat výnos 150 miliard

Číst článek

Poslanci ANO a SPD v úterý neúspěšně navrhovali probrat jak vládní záměry na konsolidaci veřejných financí vcelku, tak jeho některé jednotlivé části.

„Jde primárně o zvyšování daňové zátěže a porušování slibů, které pětikoalice dala voličům,“ prohlásila k vládním plánu předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Deklarované seškrtání části státních dotací označila za marketingovou fintu, což chtěl detailně probrat místopředseda ANO Karel Havlíček.

Lídr SPD Tomio Okamura prohlásil, že vláda „okrade občany o další peníze“ a že řešením jsou úspory na straně státu. Jednotliví poslanci ANO navrhovali projednání například plánovaného růstu daně z nemovitostí, zvýšení daně z přidané hodnoty na noviny a zdražení roční dálniční známky.

Sněmovna má přednostně projednat také novelu zákoníku práce, která upravuje práci z domova, kratší úvazky rodičů s menšími dětmi a práci na dohody. Novela by umožnila paušální platby zaměstnavatelů jako náhradu nákladů zaměstnanců při práci z domova.

Manželství pro všechny?

Poslankyně ANO Jana Pastuchová chtěla, aby se Sněmovna ještě před návrhem na odvolání Daniela Köppla z takzvané velké vysílací rady zabývala uzákoněním možnosti manželství i pro stejnopohlavní páry. Jde o předlohu, která má podporu části koalice i opozice.

Sněmovna nakonec odhlasovala návrh Jana Berkiho z koaličního hnutí STAN na zařazení příslušné novely občanského zákoníku jako posledního bodu úterního jednacího dne, čemuž se dodatečně pokusil zabránit lidovec Ondřej Benešík. Je tedy možné, že se k němu Sněmovna již nedostane.

Chystaná novela zákona by měla zlepšit podmínky pro pracující na dohodu. Zaměstnavatelům se nelíbí

Číst článek

Sněmovna má přednostně projednat také novelu zákoníku práce, která upravuje práci z domova, kratší úvazky rodičů s menšími dětmi a práci na dohody. Novela by umožnila paušální platby zaměstnavatelů jako náhrad nákladů zaměstnanců při práci z domova.

Pracovníci na dohody by měli například dovolenou podle počtu odpracovaných hodin a příplatky za práci o svátcích, víkendech, v noci či ve ztíženém prostředí.

Odpor i shoda

Ve středu by dolní parlamentní komora měla podle návrhu koalice nejprve projednat novely, které mají zapojit Senát do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu a zpřísnit výběr organizací, které členy rad nominují. Kvůli opozičnímu odporu se vládnímu táboru nepovedlo už třikrát normy prosadit.

Median: V březnu by volby vyhrálo ANO před ODS. Mimo Sněmovnu by zůstali lidovci i ČSSD

Číst článek

Shoda mezi koalicí a opozicí naopak panuje nad dvojící předloh, které by lidem či firmám usnadnily zbavit se dluhů na daních či sociálních odvodech a které jsou rovněž v závěrečném kole.

Sněmovna by o nich měla také rozhodovat ve středu. Ve čtvrtek by se dolní komora měla věnovat interpelacím a druhým čtením některých předloh, poté aktuální zasedání přeruší do úterý 23. května.

Tento pátek se totiž poslanci sejdou na mimořádné schůzi, na níž se vládní tábor pokusí prosadit zpřísnění zákazu vlastnictví médií vrcholnými politiky v zákoně o střetu zájmů. Projednání předlohy brzdí řadu měsíců opoziční hnutí ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme