Je to příprava na summit NATO. Zelenskyj shání podporu pro budoucí členství v Alianci, říká Soukup
Do Česka dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jak avizoval na svém twitterovém účtu, hlavními tématy jeho návštěvy bude bezpečnost a chystaný summit NATO ve Vilniusu. Právě v něm vidí hlavní motivaci návštěvy také komentátor Českého rozhlasu a odborník na Rusko Ondřej Soukup. „Bude se snažit získat co největší podporu, ačkoliv Ukrajinci chápou, že přímo na summitu nemohou očekávat pozvánku do Aliance,“ říká k návštěvě.
Volodymyr Zelenskyj na twitteru avizoval, že jedním z témat, která plánuje otevřít, je chystaný summit NATO ve Vilniusu.
Podle komentátora Českého rozhlasu Ondřeje Soukupa, který se tématu Ruska dlouhodobě věnuje, se dá očekávat, že se ukrajinský prezident bude snažit sehnat před summitem co největší podporu. Ačkoliv i on zřejmě tuší, že nemůže očekávat přímo pozvánku k přijetí Ukrajiny do Aliance.
I kdyby nedošlo přímo k nabídce pozvánky do NATO, ale třeba jen k příslibu budoucí možnosti přistoupení do Aliance, dá se podle Soukupa jen těžko odhadovat reakce Ruska, které vede vůči Ukrajině od února 2022 invazi.
Přesto už mnoho možností Kremlu nezbývá. „Za ten rok a půl války Rusko vyzkoušelo prakticky všechny zbraně, které má v arzenálu, s výjimkou jaderných. Kdybychom ale měli spočítat, kolikrát už ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov o něčem říkal, že je to červená linie, přes kterou se nesmí překročit, tak by nám patrně nestačily prsty na obou rukou,“ podotýká Soukup.
Česko a pak Turecko
Cesty Volodymyra Zelenského mají podle Soukupa jeden společný jmenovatel – zajištění bezpečnosti a dodávek zbraní ze strany zejména velkých světových hráčů, jako jsou Velká Británie, Francie či USA.
Volodymyr Zelenskyj dorazil do Česka. Na Hradě ho vítal Petr Pavel s nastoupenou čestnou stráží
Číst článek
„Teď ale přicházejí na řadu i země, které nejsou třeba tak významné svou velikostí, ale které výrazně pomohly Ukrajině ve vojenské oblasti. Takovou zemí je třeba i Česká republika. Zelenskyj ale navštěvuje i země, které jí mohou významně pomoci v budoucnu, jako je právě Bulharsko,“ upozorňuje Soukup.
Ukrajinská protiofenziva je totiž v plném proudu a ačkoliv nejde podle komentátora zřejmě zcela podle ukrajinských představ, postupuje Zelenskyj nejlépe, jak jako prezident napadené země může.
„Nevměšuje se do vojenských záležitostí, ale je pro Ukrajinu schopen sehnat vojenskou podporu,“ konstatuje komentátor. Proto bude pro Zelenského mnohem klíčovější páteční návštěva váhavého Turecka.
„Turecko má jak kontakty s Ukrajinou, tak i Ruskem. Bylo to právě Turecko, které dojednalo obilnou dohodu v rámci OSN, díky které může Ukrajina vyvážet část svého obilí přes Černé moře. Tato dohoda má navíc brzy vypršet a Moskva avizovala, že ji prodloužit neplánuje. I proto je Zelenského návštěva v Turecku důležitá,“ popisuje Soukup.
Jednat se ale podle Soukupa může také o dodávkách bezpilotních letounů, které Turecko Ukrajině poskytuje. „Témat je tolik, že by vydala klidně i na týdenní návštěvu,“ dodává Soukup s jistou nadsázkou.