Výběr z médií: navýšení schodku rozpočtu, dovoz léků z lékáren a změny u přijímaček na střední školy
V českém tisku se ve středu dočtete, že bude nutné zvýšit schodek státního rozpočtu o dalších osm miliard. Píše o tom deník E15. Lékárny by ve vybraných případech mohly znovu začít s dovozem léků, informuje Mf Dnes. A podle Lidových novin mají jednotné přijímací zkoušky na střední školy v současné podobě skončit. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
E15
Kvůli jednorázovému pětitisícovému příspěvku na děti bude nutné zvýšit schodek státního rozpočtu o dalších osm miliard. Upozorňuje na to ekonomický deník E15 s odkazem na ministerstvo financí. Důvodem je chybějící finanční rezerva, kterou už musela vláda dřív využít pro jiné účely. Resort financí má navíc připomínky k vyplácení příspěvku.
Mf Dnes
Lékárny by mohly znovu začít s dovozem léků lidem, kteří si pro ně nemůžou dojít osobně, všímá si Mf Dnes. Podobnou službu nabízeli lékárníci ve spolupráci se skauty už během pandemie koronaviru. O obnovení rozvozu léků uvažuje také ministerstvo zdravotnictví. Možnost dovážky by se týkala jen konkrétních situací a léky by předávali výhradně farmaceuti.
Gazdík odvolal ředitelku Cermatu. Nelíbilo se mu fungování organizace a neefektivní hospodaření
Číst článek
Lidové noviny
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy mají v současné podobě skončit, píšou na titulní straně Lidové noviny. Ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN místo nich plánuje testování v takzvaných uzlových bodech, tedy v páté a deváté třídě. K podpoře návrhu bude podle něj nutné najít širokou shodu. Některá školská sdružení jsou ale proti.
Hospodářské noviny
Kam a za kolik letos na dovolenou? To ve své analýze představují středeční Hospodářské noviny. Z ní vyplývá, že nejlevnější dovolenou letos nabízí Moldavsko. Naopak nejvíc lidi zaplatí na Novém Zélandu. Analýza ale přibližuje také bezpečnost v jednotlivých zemích nebo podmínky pro vstup v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními.
Právo
Česko od začátku ruské invaze na Ukrajinu odmítlo udělit dočasnou ochranu 1400 lidí. Píše o tom Právo s odkazem na policejního prezidenta Martina Vondráška. Nejčastěji dočasné vízum nedostali lidé s dvojím občanstvím nebo ti, kteří o dočasnou ochranu požádali v jiné zemi Evropské unie.