Pentagon nevyvrátil zprávy o civilních obětech po úderu v Afghánistánu. Mělo zemřít deset lidí
Pentagon nemůže zatím popřít zprávy o možných civilních obětech při nedělním americkém úderu v afghánském Kábulu, sdělil podle stanice BBC americký vojenský mluvčí. V neděli Američané oznámili, že provedli s pomocí bezpilotního letounu úder na vozidlo, při němž eliminovali hrozbu sebevražedného útoku na mezinárodní letiště. Při akci zahynulo deset členů jedné rodiny, uvedla BBC s odvoláním na pozůstalé.
Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že USA „nejsou v pozici, aby vyvrátily“ zprávy o možných obětech svého cíleného útoku mezi civilisty.
Exploze v Kábulu si vyžádala šest mrtvých. Letecký útok provedly Spojené státy, potvrdil mluvčí armády
Číst článek
„Chápejte mě správně, žádná armáda na světě nedělá víc než armáda Spojených států pro to, aby zabránila obětem mezi civilisty, a nikdo si nepřeje, aby byli připraveni o život nevinní,“ zdůraznil Kirby. Prohlásil, že USA jsou při vyšetřování podobných situací transparentní.
Mezi oběťmi amerického náletu je teprve dvouleté dítě, sdělila jeho rodina BBC. Jeden z příbuzných obětí uvedl, že těla mrtvých jsou tak spálená, že je nelze identifikovat.
Američtí armádní činitelé dříve uvedli, že po úderu bezpilotního letounu došlo k „významným sekundárním explozím“. Právě ty mohly ublížit lidem v okolí, podotýká BBC.
‚Je to radostná chvíle vítězství.‘ Tálibán po odchodu USA převzal kontrolu nad letištěm v Kábulu
Číst článek
Afghánská televize ArianaNews s odvoláním na očité svědky v neděli informovala o šesti mrtvých, z toho o čtyřech dětech, po výbuchu minometného granátu v domě nedaleko kábulského letiště.
Nedělní operace byla druhým americkým útokem v zemi od čtvrtečního sebevražedného útoku na kábulském letišti, který si podle místních úřadů vyžádal životy nejméně 169 Afghánců a podle Pentagonu 13 amerických vojáků.
Americké síly se v noci na úterý definitivně stáhly z mezinárodního letiště v Kábulu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale sdělil, že USA budou nadále pomáhat Američanům, Afgháncům a dalším lidem, kteří se chtějí z Afghánistánu po jeho faktickém ovládnutí radikálním hnutím Tálibán dostat.