Ruský opozičník Navalnyj je po léčbě údajné alergické reakce zpět ve vězení. Podle lékařky ho otrávili

Ruského opozičního politika Alexeje Navalného mohl někdo ve vězení otrávit neznámou chemickou látkou. Tvrdí to jedna z doktorek, která ho viděla před ošetřením v nemocnici. Podle oficiálních informací přitom politika v neděli ráno hospitalizovali kvůli silné alergické reakci. V pondělí odpoledne byl Navalnyj propuštěn z nemocnice a odvezen zpět do vězení, uvedla BBC s odkazem na jeho osobní lékařku.

Moskva (Aktualizováno: 13:28 29. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (archivní foto)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (archivní foto) | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Navalného lékařka a podporovatelé podle zpravodaje BBC v Moskvě nesouhlasili s jeho návratem do věznice. Neměl by se podle nich vracet na místo, kde byl otráven a kde se možná stále nachází jed.

„Nemůžeme vyloučit, že toxické poškození kůže a sliznic neznámou chemickou látkou mohlo být způsobeno za přispění ‚třetí strany‘,“ uvedla na facebooku po nedělním převozu do nemocnice doktorka Anastasia Vasiljevová, která Navalného v minulosti léčila a v neděli s ním měla možnost krátce mluvit. 

Jeden z politikových spolupracovníků Leonid Volkov ale dodal, že za tím nejspíše budou špatné hygienické podmínky ve vězení. Navalného už dřív věznili ve stejné cele a i tehdy si prý stěžoval na vyrážku.

Ruského opozičního politika převezli z vězení do nemocnice v neděli ráno. Oficiálním důvodem byl akutní projev alergie. Navalného mluvčí uvedla, že politikovi otekla tvář a zarudla kůže. Podle ní se ale politik s alergií nikdy předtím nepotýkal. A to tvrdí i jeho příbuzní. 

Tisíc zatčených při demonstracích

Ruský opozičník si odpykává 30denní trest za podněcování protivládních protestů. Ve středu byl odsouzen za vyzývání k účasti na sobotní demonstraci za svobodné volby. Během ní lidé demonstrovali proti údajným zásahům ruských úřadů do férovosti voleb. Někteří nezávislí kandidáti totiž byli vyloučení z komunálních voleb v hlavním městě.

Ruského opozičníka Navalného převezli z vězení do nemocnice. Prý kvůli alergické reakci

Číst článek

Sobotní protestní akce v centru Moskvy se podle policie zúčastnilo 3500 osob, podle organizátorů přišlo nejméně 5000 lidí. 

Během demonstrace policie zadržela rekordní počet lidí – celkem 1373. Uvedla to organizace pro monitorování politického pronásledování OVD-info. Ruské tiskové agentury TASS a RIA-Novosti hovoří o 1074 zatčených. 

Podle údajů OVD-info strávilo noc na policejních stanicích více než 150 lidí. Stěžovali si na to, že k nim nepouštějí advokáty, násilím odebírají otisky prstů, nebo že jim nedali vodu ani jídlo. Většinu zadržených policie už propustila, ale desítky lidí v celách stále zůstávají.

Agentura Reuters uvedla, že policisté lidi zatýkali ještě před zahájením akce a nakládali je do přistavených autobusů. Někteří aktivisté byli podle Reuters zatčeni dvakrát, když se po svém propuštění vrátili zpět na místo protestu. Policie zatýkala také náhodné kolemjdoucí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě.

Ruské soudy v pondělí zahájí přestupkové řízení proti stovkám osob, které policie v Moskvě zadržela při sobotním protestu proti vyloučení opozičních kandidátů z komunálních voleb.

Sobotní protivládní protesty v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Kritika zatýkání

Hromadné zatýkání kritizovala šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová. „Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím zase znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování,“ uvedla mluvčí Mogheriniové.

3:53

Poslední iluze se vytratily, hodnotí opozice hromadné zatýkání na nepovolené demonstraci v Moskvě

Číst článek

„Tato základní práva jsou vepsána v ruské ústavě a my očekáváme, že budou chráněna,“ dodala s tím, že rovněž očekává, že Rusko bude dodržovat při pořádání komunálních voleb svoje mezinárodní závazky, především ty plynoucí z členství v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

A proti zatýkání se postavilo také české ministerstvo zahraničí.

„Svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem,“ uvedl resort na twitteru.

Policejní zákrok odsoudily i některé ruské noviny. Opoziční list Novaja gazeta píše o „moskevském teroru“, list Vedomosti konstatuje, že úřady použily sílu k potlačení protestu, „na který nedokázaly reagovat politickými prostředky.“ Vládní deník Rossijskaja gazeta naopak obvinil opozici z vydírání.

‚Poslední iluze se vytratily‘

Komunální volby se v Moskvě uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu několika desítek nezávislých uchazečů.

Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že demonstrace rozhodnutí úřadů ohledně vyloučení části kandidátů nezmění.

„Poslední iluze, že se můžeme legálně účastnit politického dění, se vytratily,“ napsal v reakci na sobotní dění v Moskvě na twitteru bývalý opoziční poslanec a vyřazený kandidát Dmitrij Gudkov.

Ladislav Novák, lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme