Americká diplomacie si předvolala ruského chargé d’affaires a znovu podpořila Česko

Americké ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo ruského chargé d’affaires, aby vyjádřilo znepokojení nad pokračujícími „destabilizačními akcemi Ruska“. Diplomat Sergej Košelev na schůzce obvinění „důrazně odmítl“, uvedlo na twitteru ruské velvyslanectví ve Spojených státech. Americká diplomacie na twitteru znovu vyjádřila „plnou podporu České republice“, která se minulou sobotu dostala do diplomatického sporu s Moskvou.

Washington/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Biden vydal příkaz federálním úřadům zabývat se hrozbou vnitřního terorismu ve Spojených státech

Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov se dočasně stáhl z Washingtonu kvůli údajným konzultacím už 17. března, krátce poté, co Biden označil v televizním rozhovoru Putina za „zabijáka“ | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Ruský chargé d’affaires dnes využil schůzky na ministerstvu zahraničí, aby důrazně odmítl nepodložená obvinění proti Rusku z destabilizačních akcí napříč euroatlantickou oblastí," píše se v tweetu ruské diplomatické mise ve Washingtonu.

Ta rovněž přiložila snímek dřívějšího příspěvku oddělení pro evropské a euroasijské záležitosti amerického ministerstva zahraničí, které v něm oznamuje předvolání ruského diplomata.

Moskva vzkázala Praze, kolik lidí zůstane na velvyslanectvích. Pobaltské země opustí čtyři Rusové

Číst článek

„Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského chargé d’affaires, aby vyjádřilo znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko dál provádí napříč euroatlantickým prostorem (...) a aby demonstrovalo naši plnou podporu České republice,“ uvádí se v tweetu amerického oddělení.

Vyhoštění diplomaté

Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se rozhořela 17. dubna po zveřejnění důvodných podezření české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014.

Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května.

Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“. Na každém zastupitelském úřadě podle Moskvy zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě.

Podpora spojenců

Česku už dříve vyjádřila podporu řada západních zemí, kromě Spojených států také Británie či Německo. Solidaritu s Českem jako členskou zemí vyjádřily i NATO a EU.

25:43

Nezůstali jsme sami, reakce NATO je rychlá a rázná, pochvaluje si velvyslanec Landovský

Číst článek

Slovensko a trojice pobaltských zemí tento týden na znamení solidarity vyhostily ruské diplomaty. Moskva už avizovala, že na tyto kroky bude reagovat.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy se dále vyostřily poté, co USA v polovině dubna uvalily na Rusko sankce a vyhostily deset jeho diplomatů.

Washington to označil za odpověď na údajné vměšování Ruska do listopadových voleb v USA či na kybernetické útoky na americké vládní instituce a soukromé firmy pod taktovkou Moskvy.

Moskva reagovala odvetnými kroky. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov se dočasně stáhl z Washingtonu kvůli údajným konzultacím už 17. března, krátce poté, co Biden označil v televizním rozhovoru Putina za „zabijáka“.

Do Spojených států odletěl tento týden na konzultace podle ruských médií rovněž americký vyslanec v Moskvě John Sullivan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme