‚Drastický globální pokles.‘ Poprav bylo loni po celém světě o třetinu méně, tvrdí Amnesty International
Počet vykonaných trestů smrti celosvětově klesá. Státy vloni popravily až o třetinu méně lidí než v roce 2017. Jde o nejnižší čísla za posledních deset let. Takové výsledky přineslo každoroční šetření lidskoprávní organizace Amnesty International. I ty nejméně pravděpodobné země prý od nejvyššího trestu ustupují. Ne všude je ale trend pozitivní a nejvíc poprav i za rok 2018 pozorovatelé připisují Číně.
Celosvětový pokles v množství poprav o třetinu způsobil podle Amnesty International například vývoj v Íránu. Popravy zločinců jsou tam celkem běžné, ale v roce 2018 se počet vykonaných nejvyšších trestů snížil o 50 procent. Organizace to připisuje změně protidrogového zákona.
Přivezli jsme je do lesa a nikdo už nebyl hrdina jako u soudu, popisuje popravy exšéf běloruských katů
Číst článek
Meziročně méně poprav mají na svědomí i Irák, Pákistán nebo Somálsko. Celosvětově Amnesty International loni napočítala 690 poprav, o rok dřív to bylo skoro tisíc. Generální tajemník Kumi Naidoo to označil za „drastický globální pokles“. I ty nejméně pravděpodobné země si prý začínají uvědomovat, že trest smrti není odpovědí.
Amnesty International napočítal 690 poprav, ve skutečnosti jich ale určitě bylo víc. Ne všechny země jsou ohledně trestů smrti transparentní. Třeba Čína podle Amnesty popraví přes tisíc lidí ročně, ale statistiky nezveřejňuje. Považuje je za státní tajemství.
Totéž platilo i ve Vietnamu, který ale údaje zveřejnil a rázem se dostal mezi pět států s největším počtem poprav. Loni tam nejvyšším trestem potrestali 85 lidí. Konkrétnější čísla jsou také k Íránu. Tam nezisková organizace zaznamenala přes 250 poprav. A v Saúdské Arábii to bylo 149 vykonaných trestů smrti.
Brunej i Thajsko
Přestože počet poprav klesá, v některých zemích je trest smrti zaváděn nebo obnovován. Před několika dny začal platit například v Bruneji. Tam hrozí od začátku měsíce smrt za homosexuální styk nebo nevěru. Podle pracovnice Amnesty International Chiary Sangiorgiové se už někteří tamní občané začali ze strachu skrývat.
V Jemenu se bojuje zbraněmi ze Západu, možná i z Česka, tvrdí Amnesty International
Číst článek
Svou první popravu od roku 2009 loni provedlo Thajsko. A znovuzavedením trestu smrti po čtyřiceti letech hrozil i prezident Srí lanky. Letos v únoru dokonce uveřejnil inzerát, že hledá popravčí.
Množství vykonaných poprav rostlo i v Bělorusku, Japonsku, Singapuru nebo Spojených státech Amerických. Tam to loni bylo 25 trestů smrt.
Globálně se ale situace zlepšila. Popravy jsou totiž zákonem zakázány ve 106 zemích. Reálně se ale nepoužívají až ve 142. Kroky vedoucí k odsunutí trestu smrti do historie se podle Amnesty dělají po celém světě.
Hrdelní trest zrušili například v Burkině Faso. Pozastavení všech poprav vyhlásila Gambie a Malajsie. Americký stát Washington trest smrti prohlásil za neústavní. Sangiorgiová uvedla, že tlak na změnu musí pokračovat. Jak ukazuje třeba případ Bruneje.