Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obvinily z útoků na hranice. Konflikt země řeší za pomoci Ruska
Arménie obvinila sousední Ázerbájdžán, že se jeho jednotky v neděli pokusily zaútočit na společné hranici. Následně se mezi silami obou znepřátelených postsovětských republik rozpoutala přestřelka, uvedla agentura TASS. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany naopak podle agentury AFP obvinilo arménské síly, že v noci na neděli intenzivně ostřelovaly ázerbájdžánské pozice na různých místech.
Baku podle komuniké přijalo adekvátní opatření, aby „skoncovalo s provokacemi“.
„Ázerbájdžánské jednotky se dnes okolo 13.00 (okolo 10.00 SEČ) pokusily o útok ve východní části arménsko-ázerbájdžánské hranice. Začala intenzivní přestřelka. Arménští vojáci odrazili pokusy protivníka zachytit se v této oblasti. Situace zůstává napjatou,“ sdělilo arménské ministerstvo obrany v komuniké. Ujistilo, že arménské jednotky neutrpěly ztráty.
U arménských hranic s Ázerbájdžánem se rozmístili ruští pohraničníci. Situace je neklidná od května
Číst článek
Obě strany nyní vedou za ruského zprostředkování jednání o řešení situace, uvedla agentura Interfax. Připomněla, že podobný incident se odehrál v polovině května. Arménský premiér Nikol Pašinjan o měsíc později uvedl, že jedná s Moskvou o možnosti rozmístit ruské pohraničníky podél hranice s Ázerbájdžánem, vedoucí od východu k jihu Arménie.
Baku a Jerevan před rokem svedly válku o horskou enklávu Náhorní Karabach, ovládanou tamními arménskými separatisty, která skončila arménskou porážkou. Boje ukončila dohoda zprostředkovaná Ruskem, které v Náhorním Karabachu rozmístilo své vojáky jako mírové síly.
Po konci šestitýdenní války sice v arménských rukou zůstala většina Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky, včetně druhého největšího karabašského města Šuša. Konflikt si vyžádal na sedm tisíc obětí z řad vojáků a asi 150 mrtvých civilistů. Po jeho skončení vypukly v Arménii protivládní protesty, jež vyústily v předčasné volby. V nich Pašinjan dokázal opět zvítězit.
Napětí mezi oběma bývalými sovětskými republikami na Kavkaze ale zůstává vysoké a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům.