U arménských hranic s Ázerbájdžánem se rozmístili ruští pohraničníci. Situace je neklidná od května

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Jerevan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arménský voják na válečné pozici kousek od rozdělené vesnice Taghavard v Náhorním Karabachu.

U arménské hranice s Ázerbájdžánem je ruská stráž (ilustrační foto) | Foto: Artem Mikryukov | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek přijal v souvislosti s děním na arménsko-ázerbájdžánské hranici ministr obrany Arménie Aršak Karapetijan generála ruských mírových sil Rustama Muradova.

Situace na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem je neklidná od 12. května, poznamenala agentura TASS. Podle ní tehdy arménská armáda uvedla, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se snaží v jedné z pohraničních oblastí „upravit hranici“. Od té doby obě strany pravidelně hlásí přeshraniční incidenty.

Minulý týden se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, po níž Baku hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět zraněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří.

Šestitýdenní válka

Arménie loni svedla s Ázerbájdžánem od září do listopadu šestitýdenní válku o Náhorní Karabach. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. 

3:53

‚Mám fotky, jak mi Turci chodí po zahradě.‘ Domů se nevrátily tisíce uprchlíků z Náhorního Karabachu

Číst článek

V arménských rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let, Ázerbájdžán si ale připsal významné územní zisky.

V Arménii kvůli dohodě s Ázerbájdžánem vypukly protivládní protesty. Šestitýdenní válka tak v zemi vyvolala politickou krizi, která vyústila v předčasné volby. Premiér Nikol Pašinjan v nich ale obhájil svou pozici

V souvislosti s konfliktem na podzim roku 2020 přišlo o život podle úřadů více než pět tisíc obětí. Doposud je i několik měsíců poté mnoho lidí nezvěstných

Napětí mezi oběma bývalými sovětskými republikami na Kavkaze zůstává značné a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům. To vyvolává obavy z obnovení konfliktu.

ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme