Bělousov za Šojgua. Výměna na ministerstvu obrany dokládá přípravy na dlouhou válku, tvrdí institut
Navržení dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády, ekonoma Andreje Bělousova na post ministra obrany nasvědčuje tomu, že prezident Vladimir Putin podniká kroky k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro vleklou válku na Ukrajině a budoucí konfrontaci s NATO. Ve své poslední analýze k vývoji ruské invaze na Ukrajinu to napsal americký Institut pro výzkum války. Bělousov v čele resortu obrany nahradí Sergeje Šojgua.
Kreml má v úmyslu pověřit Bělousova integrací obranného průmyslu a odvětví napojených na ruský bezpečnostní aparát s širší domácí ekonomikou, uvádí americký Institut pro výzkum války. Tak to vidí i několik různých zdrojů obeznámených s děním na špičce ruské moci.
Putin si podle nich dělá velké starosti kvůli korupci a zpronevěře peněz v ruské armádě, konfliktům mezi armádou a zástupci zbrojního průmyslu a neefektivitě ministerstva obrany jako celku.
Cíl: válečná ekonomika
Nejmenovaný vládní činitel opozičnímu ruskému serveru Važnyje istorii řekl, že Bělousov bude v nové funkci pracovat na tom, aby ekonomiku orientoval na „speciální vojenskou operaci“, jak Moskva nazývá válku na Ukrajině, a vytěžil technologické maximum z obranného průmyslu.
Ruský prezident Putin chce vyměnit ministra obrany. Šojgua má nahradit Bělousov
Číst článek
Podle amerického institutu Bělousovovy zkušenosti z různých ekonomických postů i jeho podíl na různých projektech pro inovace a vývoj dronů v rámci zbrojního průmyslu znamenají pro vedení aparátu ministerstva obrany dobrou zprávu.
Resort pod Šojguovým vedením čelil obviněním z korupce na vysokých místech a byrokratické těžkopádnosti a byl neustále pod palbou kritiky ruských vojenských komentátorů.
Důraz na drony a technologie
Bělousov má pověst efektivního technokrata a podle dobře informovaných zdrojů má pozitivní vztahy s Putinem. Jeho důraz na technologické inovace a navýšení produkce ruských zbrojních firem, a to zejména dronů, bude pro ruské válečné úsilí mimořádně přínosný, protože Kreml v poslední době musel počítat s mezerami mezi výrobou dronů a skutečnou situací na bojišti, píše americký institut.
Rusové mají v bojích na severu Ukrajiny taktický úspěch, připustil Kyjev
Číst článek
Loni v lednu Bělousov oznámil, že Rusko dokončilo projekt pro bezpilotní systémy, v rámci kterého bylo vyčleněno 696 miliard rublů (174,7 miliardy korun) s cílem vyrobit jich do roku 2030 každý rok 32 tisíc.
„Putin má zřejmě v úmyslu využít Bělousovovy zkušenosti z vlády, aby propojil federální ekonomickou politiku s agendou ministerstva obrany, a plně tak mobilizoval ruský obranný průmysl ve větším měřítku a na delší dobu a integroval ho s domácí hospodářskou politikou. Takto vzniknou podmínky pro komplexnější hospodářskou mobilizaci, což svědčí o tom, že Kreml pokračuje v přípravách na zdlouhavou válku na Ukrajině,“ píše Institut pro výzkum války.
Bez mírové budoucnosti
Také ruskojazyčná služba stanice BBC ve svém komentáři předpokládá, že změny znamenají Putinovu přípravu na dlouhý boj a šéf Kremlu mírovou budoucnost neplánuje.
„Když se ekonomika země přesouvá na vojenské koleje, kdy se obranný průmysl stává hlavním faktorem... může být volba Andreje Bělousova za nového ministra obrany logickým krokem. To nám říká, že válka bude trvat dlouho,“ míní BBC.
Česká firma dodala první simulátor pro piloty stíhaček F-16. Ukrajina si možná zažádá o další
Číst článek
Agentura Reuters označuje návrh civilního ekonoma na post ministra obrany za snahu připravit Rusko na ekonomickou válku lepším využitím obranného rozpočtu a s pomocí inovací dosáhnout vítězství v tažení na Ukrajině. Tato změna bude pravděpodobně vnímána jako Putinův pokus podrobit výdaje na obranu větší kontrole a zajistit efektivní vynakládání peněz poté, co úřady obvinily Šojguova spojence a náměstka Timura Ivanova z přijímání úplatků, píše Reuters.
K přeložení Šojgua do čela bezpečnostní rady, nejvyššího prezidentova poradního orgánu, američtí analytici uvádějí, že odpovídá Putinově zvyklosti přesouvat klíčové činitele do okrajových rolí v rámci bezpečnostního aparátu místo toho, aby je jednoduše odvolal. Taková změna bude pro Šojgua méně ponižující, podotýká institut.
‚Malá skupina loajálních‘
Analytik a profesor na Chicagské univerzitě Konstantin Sonin na síti X poznamenal, že změny ilustrují myšlení Kremlu.
„Věci nejdou podle Putinova plánu, ale bude donekonečna střídat tutéž malou skupinu loajálních. Putin se vždy bál přivést nové lidi na vysoké pozice,“ míní Sonin. Ruský vůdce oznámil plánované změny v čele resortu obrany a bezpečnostní rady, ostatní ministři nebo šéfové tajných služeb zůstávají.
Co bude dále dělat dosavadní šéf bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, jenž je označován za mocného Putinova spojence a zastánce tvrdé linie, zatím není jasné. Někteří analytici se domnívají, že pro něho Kreml vytvoří něco nového.
Mohl by být jmenován šéfem prezidentské administrativy nebo by pro něj mohl být vytvořen zcela nový post - šéf konglomerátu zpravodajských služeb nebo něco podobného, řekl listu Novaja gazeta politolog Fjodor Krašeninnikov.