Bezpečnostní situace v severosyrských provinciích se zhoršuje

V Sýrii už šestý den probíhají boje o obchodní centrum Halab v druhém největším syrském městě Aleppu. Podle zpravodaje BBC v Halabu uposlechli povstalečtí bojovníci rozkazy a proudí tam z okolních městeček a vesnic. Vojáci se také snaží vytlačit povstalce z Damašku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí mezi syrskou armádou a povstalci neustává

Násilí mezi syrskou armádou a povstalci neustává | Zdroj: ČTK

V Homsu, centru protivládního odporu, se armáda snaží potlačit vězeňskou vzpouru. Podle opozice se tam do akce zapojila také letecká rozvědka a na místě jsou i mrtví.

Na aktuální vývoj v Sýrii dnes reagovalo Turecko, které se rozhodlo zavřít všechny hraniční přechody se Sýrií. Přes hranice mohou jen uprchlíci.

Sýrie také posílá tisíce ozbrojenců do Aleppa, odkud se snaží vytlačit rebely, které už ve městě ovládají několik čtvrtí. Podle BBC včera stíhačky bombardovaly části města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii a boje o druhé největší město Aleppo přiblížil zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák

Pokud se potvrdí informace, že proti rebelům nasadil Asadův režim vojenská letadla, půjde o jejich vůbec první použití proti civilistům od začátku konfliktu.

„Povstalci mají šanci na to vládním vojskům ‚zatopit‘, jako to udělali v Damašku. Když se ale pustí do otevřené bitvy s vládními vojáky, tak se samozřejmě prokáží jejich nedostatky technického rázu,“ upozorňuje zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

„Povstalci už disponují lehčím dělostřelectvem a jsou na tom lépe, než byli třeba před dvěma měsíci. Je to důsledek toho, že je vyzbrojují státy Perského zálivu a možná i Turecko a že jim výcvik patrně dávají i některé západní státy, mluví se o Británii. Na druhou stranu v technice má přece jenom režim velkou převahu, ani s lehkým dělostřelectvem se nemůžou měřit s bojovými vrtulníky, tanky či letadly,“ míní Slezák.

Proti režimu syrského prezidenta Asada už bojuje nejméně deset různých ozbrojených skupin. Západ zatím považuje za rozhodující povstaleckou sílu Svobodnou syrskou armádu tvořenou převážně dezertéry. Mezi jednotlivými skupinami už ale rostou rozpory a došlo už i na vzájemné násilí.

V boji proti Asadovi se ale podle libanonského tisku stále více dostávají ke slovu islamisté a mezi oběma opozičními křídly se prohlubuje napětí. Salafistická skupina Ahrár aš-Šám už také zavraždila jednoho velitele sekulárních povstalců.

Turecká média zase sledují, jak syrští Kurdové dostávají pod kontrolu některé oblasti na severu a východě Sýrie.

Syrský režim také přichází o další své zástupce v zahraničí. K opozici nově přešel syrský velvyslanec ve Spojených arabských emirátech. Připojil se tak ke své manželce, která Sýrii zastupovala na Kypru, a k velvyslancům v Iráku a Švédsku.

Prezidenta Bašára Asada opouštějí i vojáci. Do Turecka jich už uprchlo několik tisíc a je mezi nimi asi 20 generálů.

Zdenka Turková, Milan Slezák, Břetislav Tureček, Anna Maňourová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme