Časopis BMJ: Experti, kteří doporučili vakcíny, byli spojeni s farmaceutickými firmami
Tři vědce, kteří vydali doporučení Světové zdravotnické organizaci (WHO) k nákupu vakcín proti takzvané prasečí chřipce, platily dříve farmaceutické firmy. Jde o společnost Roche, výrobce Tamiflu, a firmu GlaxoSmithKline, producenta Relenzy. Zjištění přinesl odborný časopis British Medical Journal spolu s Úřadem investigativní žurnalistiky.
Evropské země, včetně České republiky, ve strachu z pandemické vlny nakoupily obrovské množství vakcín. Chřipka ale ustoupila a léky se teď vyhazují.
Jak na Rádiu Česko uvedla Alena Šteflová, ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace, WHO hraje nejdůležitější úlohu v rozhodovacím procesu při všech aktivitách, které jsou spojeny s ohrožením veřejného zdraví. „A to i při vytipování viru, který má být použitý k výrobě vakcíny,“ řekla.
Ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v ČR Alena Šteflová ve Světě o jedné Rádia Česko.
„WHO si je vědoma toho, že celosvětová spolupráce s řadou partnerů, včetně privátního sektoru je jednak nezbytná pro to, aby se optimálně odpovědělo na současné i budoucí výzvy v oblasti veřejného zdraví, ale také že i toto přináší jakousi možnost obvinění, že politika i doporučení WHO jsou pod vlivem farmaceutického průmyslu,“ dodala.
Zdravotničtí odborníci Rady Evropy prosadili letos v lednu rezoluci s žádostí vyšetřit postup expertních doporučení během prasečí chřipky. Jeden z nich, Wolfang Wodarg, dokonce tehdy uvedl, že vyhlášení pandemie prasečí chřipky bylo podvodem století.
„Toto bylo jedno z prvních velkých vážných obvinění, které upozorňovaly na tento konflikt zájmů. WHO se k tomu postavila tím, že proběhla společná jednání odborníků obou organizací, ale i otevřená pro média. WHO také postoupila proces přezkoumání své činnosti v souvislosti s pandemii,“ přiblížila Šteflová.
Jak dále dodala WHO má řadu opatření pro to, aby nedocházelo k obdobným střetům zájmu. „A to jak mezi členy poradních, tak i odborných orgánů WHO. Poradci poskytují podepsané deklarace zájmů, ve kterých přiznávají jakékoli profesionální a finanční majetky, které by mohly mít vliv na nezávislost jejich doporučení,“ uvedla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace.