Chile pátrá po obětech režimu diktátora Pinocheta. Zmizelých politických vězňů je více než 1100

S blížícím se půlstoletým výročím krvavého puče, kterým se v září 1973 k moci dostal pravicový diktátor Augusto Pinochet, pátrá Chile po více než 1100 zmizelých obětech režimu, uvedl v pondělí list The Guardian. Národní pátrací plán je první krok v demokratické historii země, kdy vláda aktivně podpořila hledání zmizelých lidí, které režim zadržel, případně popravil, a jejichž těla se nikdy nenašla.

Santiago de Chile Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oběti režimu diktátora Pinocheta

Chile pátrá po zmizelých politických vězních (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Za 17 let Pinochetovy diktatury bylo podle odhadů na 40 000 lidí mučeno a více 3000 zavražděno. Počty zmizelých se podle odhadů pohybují mezi 1109 a 1469. Nalézt a identifikovat se podařilo pouze ostatky 310 dalších pohřešovaných.

Režim unášel a popravoval politické vězně napříč celým Chile a více než stovku jich, ještě zaživa, vyhodil z vrtulníků do moře. V zemi jej i přesto mnozí dlouho obdivovali a podporovali vzhledem k tomu, že Pinochet Chile vyvedl z hluboké ekonomické krize.

Chilané v referendu odmítli návrh ústavy. V platnosti zůstane dokument z vlády diktátora Pinocheta

Číst článek

„Máme morální povinnost nikdy nepřestat pátrat,“ řekl při zahájení plánu letos v březnu chilský prezident Gabriel Boric u památníku obětem vražedné kampaně.

Podle ministra spravedlnosti a lidských práv Luise Cordera Vegy doposud ležela tíha systematického pátrání po zmizelých pouze na bedrech jejich rodin. „Jedná se o zjištění okolností, za kterých byli lidé zadrženi a zmizeli,“ uvedl Vega. Prvním krokem podle něj bude shromáždění doposud nalezených informací.

S někdejšími agenty státní bezpečnosti v současnosti vedou chilské soudy 1482 prvoinstančních trestních řízení, k projednání dalších 146 případů se ještě nedostaly.

Sám Pinochet, který v roce 2006 zemřel v 91 letech, za svého života v Chile nečelil spravedlnosti. Po zadržení v Londýně v roce 1998 pouze strávil rok a půl v domácím vězení a následně byl propuštěn z humanitárních důvodů. Britská premiérka Margaret Thatcherová jej tehdy obdarovala skotskou whiskey. 

Na rozdíl od sousední Argentiny, v níž mezi lety 1976 a 1983 panovala vojenská diktatura a soudy tam dva roky po jejím konci poslaly na 1000 bývalých příslušníků režimu do vězení za porušení lidských práv, v Chile několik let po zahájení přechodu k demokracii bývalí státní příslušníci nemuseli předstoupit před soud.

Několik z nich bylo odsouzeno později, ale často dostali snížené sazby v pohodlných vězeňských zařízeních s víkendovým podmínečným propuštěním, případně domácí vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme