Cílem na Ukrajině musí být spravedlivý mír. K tomu povede jenom vojenská podpora, řekl Fiala
Cílem na Ukrajině musí být spravedlivý mír, který vydrží a nikdo ho nebude obcházet a zpochybňovat, řekl v neděli v Praze před odletem na jednání hlav států a předsedů vlád k Ukrajině premiér Petr Fiala (ODS). K takovému míru povede jen vojenská podpora Ukrajiny, která zemi posílí v aktuálním konfliktu, ale i do budoucna. V Londýně se podle Fialy setkají země, které si uvědomují vážnost situace a chtějí něco udělat Evropu dlouhodobě bezpečnější.
Nikdo podle Fialy nemá radost z toho, jak skončilo v pátek jednání mezi americkým a ukrajinským prezidentem Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským. Schůzka skončila předčasně nevídanou roztržkou.
Premiér Fiala řešil nejasnosti mezi vedením ministerstva obrany a organizátory sbírky na drony
Číst článek
Fiala doufá, že bude možné vztahy obou prezidentů a jejich zemí dostat do přijatelné roviny. Spojené státy jsou podle Fialy nadále spojencem a hrají důležitou roli. „Ale ukázalo to různé pohledy na řešení situace a mělo nás to probudit,“ prohlásil Fiala.
Co má toto probuzení pro Evropu znamenat, je podle Fialy jasné. „My Evropané musíme převzít větší odpovědnost za Evropu – za mír, bezpečnost Evropy, za to, abychom byli silnější a bráni vážně,“ uvedl. Dosavadní postup EU za tři roky ruské agrese byl silný díky jednotě v podpoře Ukrajiny.
Zachování evropské jednoty
„Ta síla má v mezinárodní politice váhu a byla by škoda, kdyby o ni EU přišla,“ varoval. Kdyby se jednotu nepodařilo zachovat, není na co čekat a musí se domlouvat jen státy, které si vážnost situace uvědomují, míní.
Premiér odmítl, aby politika západních demokracií odpovídala vizím Ruska, jak o tom mluvil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Pro mě je naprosto nepřijatelné, abychom fixovali mezinárodní řád, kde by se vyplácela agresivní politika vedená silou,“ prohlásil premiér a dodal, že to, co ruská politika nabízí, je ohrožením i pro Česko a tomu je třeba čelit.
Tři roky, tři pohledy. ‚Válku jsme mohli s pomocí vyhrát v roce 2022,‘ míní vojenský manažer Urubkov
Číst článek
„Je třeba dělat vše pro to, aby se taková politika nevyplácela,“ uvedl. Kdo pochybuje o úmyslech a mocenských ambicích Ruska, měl by si projít vyjádření tamních špiček za nejméně posledních deset let, dodal.
Ke spravedlivému míru na Ukrajině může podle něj vedle podpory napadené země vést také posílení Evropy. „Musíme se jako Evropa víc než třeba na dekarbonizaci soustředit na posílení naší konkurenceschopnosti, ekonomika, obrany a bezpečnosti,“ uvedl.
Zopakoval, že výdaje na obranu by podle něj měly vzrůst alespoň na tři procenta HDP. Česko v posledním roce splnilo dosavadní dvouprocentní závazek.
Schůzky svolané britským premiérem Keirem Starmerem se zúčastní představitelé více než deseti evropských zemí včetně Česka, Německa či Francie, generální tajemník NATO a šéfové Evropské komise a Evropské rady. Setkání naváže na rozhovory v Paříži, které svolal francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden.
Jednání s Trumpem
Dá se očekávat, že britský premiér bude informovat o svém čtvrtečním jednání s Trumpem. Do Bílého domu v týdnu přicestovali také Macron či Zelenskyj, jehož schůzka s americkým prezidentem v Oválné pracovně přerostla v hádku.
Premiér Fiala chce navýšit výdaje na obranu na tři procenta HDP. Vyzval k hromadným investicím v Unii
Číst článek
Trump mimo jiné prohlásil, že si ukrajinský prezident zahrává se třetí světovou válkou a vytkl mu, že není dost vděčný za americkou pomoc. Ukrajina se třetím rokem brání rozsáhlé ruské invazi.
Mezinárodní prostředí je podle Fialy nyní ve velmi komplikované situaci a nikdo nemá radost, jak se jednání Trumpa a Zelenského vyvinulo. „Ten průběh byl překvapivý a neuspokojivý. Já pořád doufám, že se vztahy dají ještě dostat do nějaké přijatelné roviny, bylo by to důležité pro všechny, protože USA jsou stále spojencem a hrají důležitou roli. A spolupráce mezi Evropou a USA bude i v budoucnosti důležitá,“ dodal.
Prezident Petr Pavel v sobotu uvedl, že nastal čas začít uvažovat o široké koalici ochotných za spravedlivý mír na Ukrajině. Svobodný svět se podle něj musí postavit zlu. Fiala řekl, že s prezidentem má na mezinárodní otázky a hodnoty stejné názory.
„Tato jednota je důležitá pro naši sílu a respekt v zahraničí,“ řekl. Právě londýnské setkání je schůzkou takových zemí, o kterých Pavel mluvil, míní. Ocenil, že znamená mimo jiné sblížení unijních států a Británie.