Trump obvinil Čínu ze snahy ovlivnit volby v USA. ‚Jsem první prezident, který proti ní zasáhl,‘ zdůvodnil
Prezident Spojených států Donald Trump ve středu v Radě bezpečnosti OSN obvinil Čínu, že se snaží ovlivnit nadcházející listopadové volby v USA s cílem oslabit jeho vládu.
„Jsem první prezident, který proti Číně zasáhl,“ řekl Trump s odkazem na obchodní spor, který Washington s Pekingem vede.
Trump podcenil ekonomickou sílu Číny. Na obchodní válku doplatí hlavně americké firmy
Číst článek
Právě obchodní konflikt je podle šéfa Bílého domu důvodem, proč se Čína snaží výsledek voleb ovlivnit. Dodal, že režim v Pekingu si nepřeje, aby byl americkým prezidentem.
V listopadu budou Američané vybírat nové členy Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Demokraté se chtějí pokusit ovládnout alespoň jednu z komor Kongresu USA, čímž by Trumpovi výrazně zkomplikovali zbývající dva roky jeho prvního funkčního období.
Sankce proti Íránu
Trump dále řekl, že Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně. Jeho administrativa již připravuje nové a ještě tvrdší sankce než ty, které již Washington na Teherán uvalil.
Íránští vůdci rozsévají smrt. USA zavedou nové sankce, řekl na shromáždění OSN Trump
Číst článek
Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, v srpnu pak Spojené státy zavedly vůči Íránu nové sankce. Všechna odvetná opatření začnou platit do začátku listopadu.
Ostatní signatáři dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí, tedy Velká Británie, Čína, Francie, Německo a Rusko, s rozhodnutím USA nesouhlasí a s Teheránem chtějí dále obchodovat.
Trump ve středu v Radě bezpečnosti OSN mezinárodní dohodu tvrdě kritizoval, neboť podle něj umožňuje Íránu dále kráčet po strašidelné cestě, na jejímž konci je jaderná zbraň. Proto je podle šéfa Bílého domu nutné, aby i ostatní členové rady spolupracovali s USA s cílem zabránit Teheránu získat nukleární zbraně.
Trump také řekl, že Teherán podporuje terorismus ve světě a vyvolává napětí a konflikty v regionu.
Vytvoření palestinského státu
Trump také dodal, že je zastáncem řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Jde zatím o nejasnější vyjádření Trumpovy administrativy pro takové řešení, píše agentura Reuters.
Vesnice Abú Dís jako palestinské hlavní město? Místní obyvatelé to razantně odmítají
Číst článek
V prosinci Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, navzdory jeho statusu města. Palestinská samospráva v reakci uvedla, že USA tímto krokem přišly o možnost dělat ve sporu zprostředkovatele.
Trumpova administrativa již v minulosti uvedla, že podpoří řešení v podobě dvou států, pokud se na něm Izraelci s Palestinci shodnou.
Trump ve středu při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v New Yorku, kde se koná zasedání Valného shromáždění OSN, uvedl, že chce v následujících dvou až třech měsících představit svůj mírový plán pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu. „Líbí se mi řešení v podobě dvou států. To by podle mě fungovalo nejlépe. Takový je můj pocit,“ uvedl Trump.
Věřím, že se něco stane
Trump nepojede na otevření ambasády v Jeruzalémě, zastoupí ho dcera Ivanka s manželem
Číst článek
Netanjahu řekl, že jakýkoliv budoucí palestinský stát musí být demilitarizovaný a zároveň musí uznat Izrael jako židovský stát. Podle Palestinců podmínky izraelského předsedy vlády jsou důkazem toho, že k mírovému řešení nepřistupuje vážně.
Arabští spojence USA jsou velkými zastánci řešení v podobě dvou států. Trump ve středu uvedl, že mírová dohoda mezi Izraelem a Palestinci je označována za „nejtěžší z dohod“.
Zároveň ale řekl: „Věřím, že se něco stane.“ Doplnil přitom, že Izrael bude pro druhou stranu muset udělat něco velmi dobrého, bližší podrobnosti ale americký prezident neuvedl.
Ignorují Trumpa
Loni v prosinci Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a oznámil, že tam USA přesunou svou ambasádu, což se stalo v květnu. Jeruzalém je nadále jedním z nejožehavějších bodů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a pak tuto část města připojil k západní a takto sjednocený Jeruzalém označuje za své hlavní město.
Izrael slaví sedmdesát let existence. Armáda je připravená na íránský útok
Číst článek
Svět ale anexi neuznává a Palestinci chtějí mít ve východní části hlavní město budoucího státu, který by měl zahrnovat jak Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu, tak Pásmo Gazy, kde vládne radikální hnutí Hamás.
Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu Trumpovu administrativu kvůli rozhodnutí o Jeruzalému bojkotuje.
Mnoho expertů proto pochybuje, že se Trumpovi podaří zprostředkovat mírovou dohodu, o které dlouhodobě hovoří a kterou byl pověřen tým v čele se zetěm a poradcem Trumpa Jaredem Kushnerem a americkým vyjednavačem pro Blízký východ Jasonem Greenblattem.
„Je mým snem, udělat to před koncem mého prvního funkčního období,“ uvedl Trump v souvislosti s izraelsko-palestinským mírovým plánem.