Elektrárna Kašiwazaki v Japonsku v létě obnoví provoz. Zatím je země bez jaderné energie
Největší jaderná elektrárna světa, japonská Kašiwazaki, se chystá na obnovení provozu. Tuto elektrárnu přitom vlastní stejná společnost jako Fukušimu, kde před necelými třemi lety došlo po ničivém zemětřesení a vlně tsunami k největší jaderné havárii od Černobylu.
Elektrárny mají mít podle nových pravidel účinnější zabezpečení proti přírodním katastrofám. Reaktory navíc nesmí stát v seismicky aktivní zóně, což elektrárna Kašiwazaki, která byla svého času největší na světě v instalovaném výkonu, splňuje. Nově má navíc 15 metrů vysokou zeď chránící elektrárnu před vlnou tsunami.
Místní nejsou z těchto plánů nadšeni a protestují. Společnost TEPCO se ale maximálně snaží o rehabilitaci jádra. Potřebuje co nejvíce vydělávat, aby byla schopná platit veškeré pohledávky. Ruší kvůli tomu dokonce svých deset poboček a z jejích zaměstnanců se mají stát dobrovolníci.
Proto chce letos v červenci spustit v elektrárně Kašiwazaki na západním pobřeží Japonska dva reaktory, do roku 2016 pak všech sedm.
O opětovném spuštění elektrárny Kašiwazaki a jaderné energii v Japonsku mluvil reportér Robert Mikoláš
Japonsko loni spálilo dvakrát více uhlí než v roce 2012, dovoz fosilních paliv se pak velmi prodražuje.
Před katastrofou ve Fukušimě vyráběly japonské jaderné elektrárny 30 procent energie, a tehdejší vláda dokonce plánovala až poloviční podíl jádra na celkové produkci elektřiny.
Po jaderné havárii v březnu 2011 však došlo k obratu. Tokio dokonce uvažovalo o úplném odklonu od atomové energie s tím, že chtělo podpořit solární elektřinu. Součástí tohoto plánu bylo, že až 10 milionů budov bude mít solární panely.
Současný kabinet premiéra Abého má však opačný názor, který podporuje řada průmyslníků i ekonomů. Tvrdí, že alespoň dvacetiprocentní podíl by jádro na výrobě elektřiny mělo mít.
Energetická koncepce zatím nebyla schválená. V současné době není z 50 funkčních reaktorů v provozu ani jeden. Poslední dva byly odstaveny v druhé polovině loňského roku kvůli údržbě. Na povolení přitom čekalo 16 reaktorů v devíti elektrárnách.
Co a do jaké míry jádro nahradí je zatím neznámé. Likvidace jaderné elektrárny ve Fukušimě, kde se nacházejí i sklady vyhořelého paliva, bude trvat desítky let a podílet se na ní budou muset kvůli silné radiaci nikoli lidé, ale roboti.