EU má své demokratické hodnoty jiným nabízet, ne vnucovat, shodují se europoslanci
Podpora demokracie a právního státu mají patřit k prioritám Evropské unie na dalších pět let. Tyto hodnoty chce prosazovat ve světě. Opomíjet ale nesmí ani „vlastní dvorek“, protože vláda práva v některých členských zemích stále pokulhává, a to nejvíc v Maďarsku. Ukázala to i zpráva Evropské komise o stavu právního státu v EU. Europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Ondřej Dostál (Stačilo!) se ovšem na postoji EU vůči Orbánovi neshodnou.
„Nejsem přesvědčen, že by Maďarsko bylo z lidskoprávního hlediska nějaké peklo,“ tvrdí Ondřej Dostál. Tamní vláda čelí unijnímu řízení podle článku 7 kvůli zásahům do soudnictví, médií a akademických svobod nebo proti nevládním organizacím. Dostál se přesto domnívá, že Evropská komise postupuje vůči Budapešti tvrději než proti jiným metropolím, které nedodržují pravidla EU.
Poslechněte si Bruselské chlebíčky s europoslanci Ondřejem Dostálem (Stačilo!) a Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL)
„Za debatou, jak je Maďarsko špatné, je i určitá politická nevůle vůči tomu, co pan Orbán dělá z hlediska geopolitického,“ soudí nově zvolený europoslanec. Naráží tím zejména na nedávnou samozvanou „mírovou misi“ maďarského premiéra, který se jako čelní představitel předsednické země EU vydal do Moskvy a Pekingu, za což Maďarsko čelí od zbytku sedmadvacítky tvrdé kritice.
Evropská komise kvůli ní zrušila tradiční výjezd do předsednické země a na neformální rady tam posílá jen úředníky. Některé členské země je bojkotují úplně. Podle Dostála šlo ale o diplomatický úspěch, když Orbána přijali vládci Ruska nebo Číny.
Kámoš Putin
S tím ale nesouhlasí Zdechovský, podle něhož základním problémem těchto cest maďarského premiéra byl chybějící mandát od Unie. Kreml pak Orbánovo jednání s Putinem využil ve vlastní prospěch.
„Kdyby mu všech 27 států řeklo: ‚Viktore, máš kámoše Putina, máš kámoše v Číně, tak tam jeď a zkus to dohodnout,‘ tak bych mu zatleskal,“ říká lidovecký europoslanec nadneseně, za jakých okolností by souhlasil s cestami maďarského premiéra za východními despoty ve snaze zjistit podmínky pro mír na Ukrajině.
Unijní řízení proti Maďarsku a zadržování evropských peněz pro Budapešť kvůli porušování principů právního státu tamní vládou proto Zdechovský podporuje.
„Dodržování právního státu není dané pro nic za nic. Je to i prevence toho, aby se nevrátil nějaký diktátorský režim nebo politik, který si tu moc sebere, jako to vidíme v Rusku, Bělorusku nebo dalších státech,“ zdůrazňuje europoslanec, který se v minulosti podílel na vzniku řady parlamentních rezolucí proti členským zemím a jejich představitelům kvůli nedodržování těchto principů a pravidel.
Kecal
Maďarsko může pouštět ruské špiony do Unie, varuje Nerudová. Zasedla jste si na Orbána, oponuje Knotek
Číst článek
Podpora demokracie a právního státu je jednou ze tří hlavních priorit Strategické agendy EU do roku 2029, kterou v červnu schválili lídři na summitu Unie. Tento dokument slouží jako vodítko pro náplň práce nové Evropské komise. Zaměřit by se podle něj měla také na prosazování těchto hodnot ve světě – zejména tam, kde se lidem nedostávají.
„Demokratické hodnoty jsou součástí naší kultury už od antiky a je v pořádku, že tyto naše kulturní hodnoty nabízíme ostatním. Je ale rozdíl mezi nabízením a vnucováním,“ upozorňuje Dostál. „Jiné civilizace mají své hodnotové systémy postavené na jiných vírách, náboženstvích a přístupech,“ dodává s tím, že Evropa by neměla diktovat své vidění světa ostatním třeba v otázkách rodiny.
Připomíná například, že domlouvání sňatků bylo i v českých zemích v minulosti běžné, jak podle něj ukazuje i postava Kecala ve známé Smetanově opeře Prodaná nevěsta.
Také podle Zdechovského by se EU měla spíše soustředit na pomoc se zlepšováním kvality života lidí v rozvojovém světě a posilovat tamní společnosti. To pak umožní rozvíjet tam debatu o dalších demokratických hodnotách.
Jak efektivní jsou současné unijní nástroje proti zemím, které pošlapávají principy vlády práva? V čem vyniká Viktor Orbán a co způsobuje v EU alergii vůči maďarskému premiérovi? Poslechněte si nejnovější epizodu Bruselských chlebíčků výše.