Hrozba širší války na Blízkém východě se podle amerického generála zmírnila. Rizikem zůstává Írán
Hrozba rozšíření války na Blízkém východě se v krátkodobém horizontu mírně snížila po víkendovém vzájemném ostřelování mezi libanonským šíitským hnutím Hizballáh a Izraelem. Podle agentury Reuters to uvedl generál amerického letectva C. Q. Brown. Írán, který nadále zvažuje odvetný útok za zabití šéfa politického křídla palestinské teroristické skupiny Hamás v Teheránu, však podle Browna hrozbou zůstává.
Brown hovořil s agenturou Reuters po návratu z třídenní návštěvy Blízkého východu. Do Izraele přitom přijel jen několik hodin po eskalaci bojů mezi Hizballáhem a Izraelem.
Hizballáh v neděli ráno odpálil na Izrael několik stovek raket, izraelská armáda ještě předtím na jihu Libanonu podle svého vyjádření preventivně zničila tisíce střel krátkého doletu na desítkách odpalovacích zařízení Hizballáhu. Hnutí prohlásilo, že udeřilo v odvetě za zabití svého vojenského šéfa Fuáda Šukra a že první fáze odvety v neděli skončila.
Íránská karta Izrael sjednocuje. Premiér dokázal, že s hrozbou umí pracovat, říká zástupce velvyslankyně
Číst článek
Brown řekl, že úder Hizballáhu byl jen jedním ze dvou velkých hrozících útoků proti Izraeli. Írán rovněž hrozí útokem kvůli červencovému zabití vůdce Hamásu Ismáíla Haníji v Teheránu. Írán a Hizballáh útok přičítají Izraeli. Ten se ale oficiálně nepřihlásil k zabití lídra Hamásu, vládnoucího hnutí v Pásmu Gazy, proti němuž vede válku od teroristického útoku na Izrael z loňského 7. října.
Na otázku, zda se bezprostřední riziko regionální války snížilo, Brown odpověděl „do jisté míry ano“. „Měli jste dvě věci, o kterých jste věděli, že se stanou. Jedna se již stala. Teď záleží na tom, jak se vyvine ta druhá,“ řekl Brown při odletu z Izraele s odkazem na možnou odvetu Íránu.
Zároveň upozornil na hrozbu, kterou představují spojenci Íránu v Iráku, Sýrii, Jordánsku a Jemenu, přičemž výslovně zmínil útoky jemenských šíitských povstalců na lodě v Rudém moři.
Americká armáda je podle Browna teď lépe připravena pomoci při obraně Izraele i vlastních sil na Blízkém východě, než tomu bylo 13. dubna, kdy Írán zahájil bezprecedentní útok na Izrael a vypustil stovky bezpilotních letounů, řízených střel a balistických raket.
Írán v polovině dubna uskutečnil na Izrael masivní útok ze svého území v odplatě za úder proti íránskému konzulátu v Damašku, kde 1. dubna zemřelo několik významných představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k tomuto útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný. Izraelské protivzdušné obraně se tehdy podařilo odrazit útok s pomocí USA, Británie, Francie a Jordánska.