Írán dá 150 tisíc dolarů každé rodině obětí z ukrajinského letadla. Kyjev žádá potrestání viníků
Íránská vláda ve středu vyčlenila 150 tisíc dolarů, tedy asi 3,2 milionu korun, pro rodinu každé ze 176 obětí z ukrajinského letadla, které letos v lednu sestřelili příslušníci íránských revolučních gard. Informovala o tom oficiální íránská tisková agentura IRNA. Ukrajina označila postup íránských úřadů za nepřijatelný s tím, že výše kompenzace by měla být předmětem jednání. Zároveň vyzvala Teherán, aby viníky postavil před soud.
Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek byl sestřelen 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště, odkud mířil do Kyjeva. Neštěstí nikdo nepřežil.
Írán o tři dny později přiznal, že letadlo sestřelil omylem, protože ho považoval za nepřátelskou střelu. Většinu pasažérů tvořili Íránci a Kanaďané, mnozí z nich měli dvojí občanství. Pět dní před sestřelením letounu Spojené státy útokem z dronu u bagdádského letiště zabily íránského generála Kásema Solejmáního.
Osud nevinných lidí
Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že výše kompenzace by měla být předmětem jednání s přihlédnutím k mezinárodní praxi, předpokladem by podle něj mělo být zjištění příčin tragédie a stíhání viníků.
Írán vydal zprávu o sestřelení ukrajinského letadla. Za havárii mohl špatně seřízený vojenský radar
Číst článek
„Ukrajinská strana očekává od Íránu návrh technické zprávy o okolnostech sestřelení letounu,“ uvedl mluvčí ministerstva a dodal, že Írán dosud nedostál svým dřívějším závazkům.
„Situace je obzvláště nepřijatelná, protože mluvíme o osudu nevinných lidí,“ pokračoval. „Ukrajina spolu s dalšími zasaženými státy bude nadále vyvíjet veškeré úsilí, aby byla zajištěna spravedlnost a odpovědné osoby byly postaveny před soud,“ dodal.
‚Chceme pravdu’
Íránský ministr dopravy a městského rozvoje Mohammad Islámí ve středu státní televizi řekl, že Írán finální zprávu o nehodě zaslal zemím, jež se na vyšetřování podílejí.
Podle pravidel OSN má kontrolu nad vyšetřováním Írán, zatímco USA a Ukrajina jsou akreditovány jako země, kde byl letoun vyroben a kde operoval. Vyšetřování se týká také Kanady, kde žila značná část obětí.
Kanaďan íránského původu Habib Haghjoo, kterého sestřelení letounu připravilo o dceru a vnučku, řekl, že sdělením z Teheránu nedůvěřuje. Prioritou je pro něj vyšetřovací zpráva. „Chtějí to ukončit,“ řekl o Íránu. „My chceme pravdu,“ dodal.