Situace v Gaze je velmi náročná. Dochází léky, zdravotnický materiál, voda i palivo, říká lékařka

Pásmo Gazy se ocitlo v obležení izraelské armády. Do enklávy neproudí elektřina ani potraviny. Izraelská letadla bombardovala Gazu celou noc. Egypt pracuje na humanitárním koridoru. Washington vyzývá Izrael k minimalizaci civilních obětí. Poslechněte si ucelený přehled dění v rámci Ranního Plusu. V Gaze působí také Lékaři bez hranic. Hostem Ranního Plusu byla ředitelka jejich české kanceláře Silva Horáková.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzná u těl obětí izraelského bombardování Gazy

Příbuzná u těl obětí izraelského bombardování Gazy | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Máte informace, jak nemocnice v Gaze zvládají nápor zraněných?
Je to samozřejmě velice náročné. Už teď slyšíme od kolegů, že dochází léky a zdravotnický materiál, že jsou problémy s dodávkami vody a elektřiny. Dochází i paliva, která jsou využívána do generátoru, takže situace rozhodně není jednoduchá a mnoho nemocnic je v podstatě na svých maximech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místě dochází léky a nemocnicím hrozí kolaps, popisuje ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic Silva Horáková

Jak situaci ovlivní totální blokáda, kterou Izrael ohlásil v reakci na útoky Hamásu?
Samozřejmě může to být zase ještě o kus horší, protože nebude možné dostávat dodávky léků a jídla dovnitř. Takže samozřejmě negativně.

Náš zpravodaj nám nicméně řekl, že Egypt chystá humanitární koridor do Gazy. Byla by to cesta, jak dál na místo dopravovat léky a potřebný zdravotnický materiál?
To asi nemůžu komentovat. O tom nemám informace od svých kolegů, ale každý bezpečný koridor by byl řešením.

Ale lékaři působící v Gaze v tuto chvíli nemají jistotu, jestli léků a zdravotnického materiálu v příštích dnech, kdy bude pokračovat izraelská operace, bude dost?
Nemají. A když bych měla uvést specifický příklad, máme chirurgický tým v nemocnici Al-Awda, tam jsme také navyšovali kapacitu lůžek na maximum. Dovezli jsme tam zásoby léků na dva měsíce a během posledních tří dní jsme spotřebovali léky původně určené na tři týdny. Takže ano, spotřeba je veliká. A jaká bude dál budoucnost, je nejasné.

Nejrychleji dochází léky

Co dochází ze všeho nejrychleji?
Asi léky, co jsem už řekla, pokud bych se na to měla dívat z pohledu lékařského. Ale je pravda i to, co jsem zmiňovala. Také s elektřinou je velký problém a jeden z kolegů, který je přímo v Gaze, zmiňoval, že pokud situace bude pokračovat tak, jak je teď, tak se obává i kolapsu nemocnic.

Může nemocnice fungovat nějak improvizovaně i bez elektrického proudu?
Využívají generátory, ale na generátory potřebujete právě palivo.

S jakými zraněními se teď vaši kolegové setkávají nejčastěji?
Pokud bych zase měla použít příklad zmiňované nemocnice v Al-Awda, kde jsme v pondělí ošetřili více než 50 pacientů a pacientek, tak všichni bez výjimky měli střelné rány nebo poranění od šrapnelů, především na horních a dolních končetinách.

Hamás držel Palestince v područí, vůči Izraeli zvolil radikální cestu, upozorňuje odborník na terorismus

Číst článek

Byli to většinou civilisté, nebo lidé spojení s teroristickým hnutím Hamás?
Co vím od kolegů, tak by se mělo jednat především o civilisty.

Jak nebezpečná je situace pro vás jako pro zdravotníky v Gaze?
Moji kolegové jsou ve stejné situaci jako ostatní obyvatelé v Gaze. To znamená, že i oni útočiště nachází v obydlených oblastech. Není a nebyla možnost žádné evakuace, takže se nachází tam, kde se nachází ostatní, a jsou také vystaveni riziku ostřelování.

Takže když jako Lékaři bez hranic vyzýváte všechny strany konfliktu, aby respektovaly vaši nedotknutelnost, to znamená i nedotknutelnost zdravotnických zařízení a zdravotnických vozidel, tak to se neděje?
Samozřejmě na to apelujeme. Apelujeme na obě strany, aby respektovaly zdravotnické infrastruktury. Ale bohužel v sobotu, jak jsme již informovali, zasáhly izraelské síly dvě nemocnice, které aktivně podporujeme v pásmu Gazy a při těchto útocích zemřela zdravotní sestra a řidič sanitky.

Z úterních čerstvých informací, co jsem dostala od mise, víme o nejméně čtyřech sanitkách, které byly zničeny při útocích. V pondělí jsme ve městě Gaza otevřeli kliniku Lékařů bez hranic, ale po pár hodinách jsme ji museli opět zavřít, protože byla poškozená nedalekým výbuchem. Takže zatím je ta situace opravdu v tomto obtížná.

Lukáš Matoška, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme