Mezi Izraelem a Hizballáhem je skoro plnohodnotná válka, řekl Borrell. Podle Pavla se Izrael jen brání
Útoky, které Izrael v pondělí podnikl proti skladům a odpalištím raket Hizballáhu, byly největší izraelskou akcí tohoto druhu v Libanonu od roku 2006. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell pak na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že současná eskalace napětí je téměř na úrovni plnohodnotné války. Prezident Petr Pavel reagoval na útoky tím, že Izraeli nezbývá nic jiného než se bránit, pokud je vystaven trvalým útokům.
„Situace je mimořádně nebezpečná a znepokojivá. Mohu říct, že jsme skoro v plnohodnotné válce,“ řekl Borrell podle agentury Reuters. „Pokud tohle není válečná situace, pak nevím, jak to nazvat,“ dodal.
Zasadili jsme Hizballáhu nepředstavitelné údery. Občany Izraele vrátíme domů, prohlásil Netanjahu
Číst článek
Snahy o snížení napětí podle Borrella pokračují, ale nejhorší obavy Evropanů, že se konflikt na Blízkém východě rozšíří, se stávají skutečností. Velkou cenu za eskalaci platí civilisté, řekl také šéf unijní diplomacie.
Ministři zahraničí zemí skupiny G7 ve společném prohlášení uvedli, že stupňování konfliktu na Blízkém východě nikomu prospěch nepřinese.
„Akce a následné reakce znamenají riziko zvětšení této nebezpečné spirály násilí a zatažení celého Blízkého východu do širšího regionálního konfliktu s nepředstavitelnými následky,“ uvedli.
Vyzvali také k zastavení současného destruktivního cyklu a zdůraznili, že na další eskalaci na Blízkém východě žádná země nezíská.
Pavel: nutná obrana
„To, co dělá Izrael, je především sebeobrana. Jestliže jste vystaven útokům, které jsou trvalé, a to ze strany (palestinského teroristického hnutí) Hamás, ze strany Hizballáhu i ze strany Íránských revolučních gard, tak vám nezbude nic jiného než se bránit. A ty způsoby obrany mohou být různé,“ řekl prezident Petr Pavel.
Izrael podnikl nálety na jižní Libanon. Zasáhl okolo stovky raketometů namířených na jeho území
Číst článek
Útok proti jižnímu Libanonu podle něj vycházel z jasných zpravodajských informací, k čemu se Hizballáh chystá. „Vyřadit odpalovací zařízení ještě předtím, než vystřelí stovky raket na Izrael, je určitě rozumnější než řešit potom dopady raket a ztráty na izraelské straně,“ uvedl český prezident.
K tomu, aby Česko přehodnocovalo politiku ve vztahu k Izraeli, je podle něj potřeba jasně vyhodnotit fakta. „Můžeme mít různý pohled na to, co (izraelský premiér) Benjamin Netanjahu dělá, ale neměli bychom na základě některých kroků, které nám mohou připadat jako sporné, odsuzovat nebo ukončovat podporu celému Izraeli,“ řekl Pavel.
Také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) útoky vnímá jako snahu donutit Hizballáh ukončit raketové útoky na Izrael. „Samozřejmě eskalace není správná a měla by se hledat maximálně možná míra smírného diplomatického řešení. Ovšem v tuto chvíli já ji tam osobně úplně nevidím, ale to je ten cílový stav,“ uvedl.
Izraelský útok na předměstí libanonského Bejrútu si vyžádal už 45 obětí. Prohledávání trosek pokračuje
Číst článek
Situaci je podle něj potřeba zasadit do kontextu dlouhodobých vztahů Česka s Izraelem a práva Izraele na sebeobranu. „Sever Izraele je v tuto chvíli již několik měsíců evakuovaný kvůli každodenním raketovým útokům,“ podotkl.
Izraelské pondělní útoky na jihu a východě Libanonu si podle libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 492 lidí, včetně 35 dětí a 58 žen. Dalších 1645 osob utrpělo zranění.
Během nejrozsáhlejšího izraelského útoku na pozice Hizballáhu od roku 2006, kdy skončila minulá válka mezi oběma stranami, zasáhla armáda na jihu Libanonu a v údolí Bikáa na východě země na 1300 cílů spojených s Hizballáhem. Údery podle armády mířily hlavně na jeho rakety, odpalovací zařízení či sklady zbraní ukryté v domech. Armáda předem také vyzvala obyvatele v blízkosti cílů k okamžité evakuaci.