Nejvyšší soudy zemí EU kritizují Erdoganův postup vůči justici
Na odvolávání soudců či žalobců po nedávném pokusu o puč v Turecku reagují předsedové nejvyšších soudů zemí EU. Ti ve společném prohlášení mluví o útoku na nezávislost soudnictví a systémovém ohrožení právního státu. Text prohlášení zveřejnil na webu Nejvyššího soudu ČR jeho mluvčí Petr Tomíček.
„Síť předsedů nejvyšších soudů Evropské unie je hluboce znepokojena zprávami o nedávném odvolání z funkce více než 2700 soudců a žalobců v Turecku a o příkazech k jejich zatčení. Ihned po pokusu o převrat Turecká republika dočasně zbavila funkce, odvolala anebo zatkla tisíce lidí, včetně mnoha představitelů justice. Jsou mezi nimi soudci Státní rady a Kasačního soudu Turecka,“ stojí v prohlášení.
Vydání duchovního Gülena do Turecka žádá od Washingtonu i turecká opozice
Číst článek
Množství lidí, kterých se tyto kroky dotýkají, a také prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o možném obnovení trestu smrti podle soudců vyvolávají závažné obavy.
„Musíme připomenout, že nezávislost soudnictví není privilegiem soudců, nýbrž zárukou respektování lidských práv a základních svobod, které umožňují každé osobě mít důvěru v soudní systém, právo a stát,“ uvádí dále text, k němuž se za českou stranu připojil předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.
Turecku dochází červená látka, zájem o státní vlajky je totiž obrovský
Číst článek
Předsedové nejvyšších soudů EU mluví v souvislosti s odvoláváním nebo zatýkáním soudců o „útoku na nezávislost soudnictví v Turecku“ a „systémovém ohrožení právního státu“.
„Síť předsedů nejvyšších soudů Evropské unie naléhá na respektování zásad právního státu a lidských práv,“ uvádí předsedové, kteří také také vyzývají „k implementaci existujících kontrolních mechanismů dodržování lidských práv na úrovni Rady Evropy, stejně jako Organizace spojených národů.“