Rusko oznámilo druhou fázi cvičení s jadernými zbraněmi, připojilo se Bělorusko

Ruští a běloruští vojáci zahájili druhou etapu manévrů, které zahrnují cvičení týkající se použití taktických jaderných zbraní. Podle ruské agentury Interfax nebo serveru Meduza to v úterý oznámilo ruské ministerstvo obrany. První fáze cvičení, které nařídil ruský vůdce Vladimir Putin, začala v květnu. Běloruští vojáci se zapojili do druhé fáze manévrů.

Sledujeme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské jaderné zbraně na přehlídce v Moskvě

Ruské jaderné zbraně na přehlídce v Moskvě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Během cvičení budou řešeny otázky společného výcviku jednotek ozbrojených sil Ruské federace a Běloruské republiky pro bojové použití nestrategických jaderných zbraní,“ uvedlo nyní ruské ministerstvo obrany.

K vítězství na Ukrajině nepotřebujeme jaderné zbraně. Máme dost dobrovolníků, řekl Putin

Číst článek

Cílem manévrů je podle něj „udržet připravenost“ armád obou zemí zajistit suverenitu a územní celistvost takzvaného Svazového státu Ruska a Běloruska. Svazové soustátí dvojice zemí formálně tvoří od roku 1999.

V první fázi manévrů ruské jednotky mimo jiné cvičily používání raketových systémů Iskander a letectvo hypersonických střel Kinžal. Ty jsou schopné nést kromě konvenčních také jaderné hlavice. Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál.

Moskva minulý měsíc výslovně spojila manévry s tím, co označuje za provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Rusku, podotkla agentura Reuters.

Válku na Ukrajině v únoru 2022 rozpoutala invaze ruské armády, kterou Putin nařídil s argumentem, že je třeba zajistit „denacifikaci a demilitarizaci“ sousední země. Západ Ukrajinu podporuje mimo jiné dodávkami zbraní.

‚Západní provokace‘

Moskva od invaze opakovaně naznačuje možnost použití jaderných zbraní a v březnu 2023 Putin oznámil, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné prostředky. Ruská jaderná doktrína předpokládá „přísně obranné“ použití jaderných zbraní v případě útoku na Rusko zbraněmi hromadného ničení nebo v případě jeho napadení konvenčními silami, které bude „ohrožovat samotnou existenci státu“.

Rusko nemá sílu zaútočit na členskou zemi NATO. Může ale provokovat, tvrdí Petráš z Univerzity obrany

Číst článek

V pátek Putin prohlásil, že Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, což Reuters označil za dosud nejsilnější signál z Kremlu, že nesáhne k jadernému úderu. Šéf Kremlu nevyloučil možné změny v ruské jaderné doktríně a uvedl, že Rusko by mohlo provést nový test atomové zbraně, byť dodal, že v současné době pro takový krok nevidí potřebu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý při setkání s novináři opět tvrdil, že situaci vyhrocuje Západ. „Na evropském kontinentu je dost napjatá situace, kterou každý den provokují nová rozhodnutí a kroky evropských metropolí a Washingtonu, jež jsou nepřátelské vůči Rusku... Proto jsou pro nás samozřejmě taková cvičení a udržování bojové pohotovosti velmi důležité,“ prohlásil Peskov, který zároveň označil manévry za běžnou praxi.

adn, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme