Ukrajina by měla být schopná vytvořit obranné linie u Avdijivky, myslí si americký institut

Ukrajinské síly budou pravděpodobně schopny vytvořit nové obranné linie nedaleko Avdijivky a tím zřejmě zabrzdí ruskou ofenzivu v regionu. Ve své nejnovější analýze o vývoji ruské války proti Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války. Ten dále píše, že zpoždění v západní vojenské pomoci Ukrajině pravděpodobně pomáhá Rusku útočit v několika sektorech fronty najednou s cílem vyvinout tlak na ukrajinské ozbrojené síly ve více směrech.

Sledujeme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci v Doněccké oblasti

Ukrajinští vojáci v Doněccké oblasti | Foto: 3Rd Assault Brigade | Zdroj: Reuters

Ruské síly se v současné době snaží vést nejméně tři ofenzivní operace: v Avdijivce a jejím okolí, podél hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí – zejména ve směru na Kupjansk a Lyman, a také u Robotyne v Záporožské oblasti, uvádí analytici institutu.

Institut pro studium války (ISW) a několik ukrajinských a západních zdrojů po nedávném ukrajinském stažení z Avdijivky dochází k závěru, že zpoždění v dodávkách západní pomoci, konkrétně dělostřelecké munice a systémů protivzdušné obrany, zkomplikovala snahu ukrajinských jednotek zabránit ruskému postupu v Avdijivce.

‚Na budovách byly vyvěšeny ruské vlajky.‘ Moskva obsadila areál koksovny v Avdijivce

Číst článek

„Kritický nedostatek ukrajinského vybavení poskytovaného Západem a obavy z úplného zastavení americké vojenské pomoci přinutily ukrajinské jednotky k (úspornějšímu) hospodaření s materiálem podél celé fronty, což pravděpodobně povzbudilo ruské síly, aby využily situace a zahájily omezené útočné operace i mimo Avdijivku,“ uvádí ISW.

Jako příklady uvádí ruské útoky v Záporožské oblasti v posledních několika dnech a také na severovýchodě Ukrajiny hlášené od začátku letošního ledna.

Moskva si podle institutu pravděpodobně uvědomuje, že přislíbené evropské dodávky dělostřelecké munice se zřejmě začnou projevovat až ve střednědobém horizontu, pravděpodobně před letošním podzimem, a snaží se co nejvíce využít současného ukrajinského nedostatku munice.

Kromě toho se invazní síly zřejmě snaží využít období před nadcházejícím jarním táním. Na Ukrajině se blíží období takzvané rasputice, kdy zimní půda v rovinách rozmrzne a promění se v blátivou a bažinatou, což ztěžuje pohyb techniky. Obvykle to zpomalí útočné operace.

Článek pokračuje pod online reportáží.

K poslednímu vývoji u Avdijivky, kdy Kyjev před několika dny oznámil staženích svých obránců a Rusko ovládnutí tohoto města, ISW píše, že Ukrajinci budou pravděpodobně schopni vytvořit nové obranné linie západně od města.

K vyvrcholení tamní ruské ofenzivy podle institutu dojde ve chvíli, kdy ruské síly, které při obsazování Avdijivky utrpěly těžké ztráty, narazí na připravené ukrajinské obranné pozice a v nich na čerstvější ukrajinské jednotky, které přišly obráncům Avdijivky na pomoc.

V oblasti Avdijivky se dál bojuje. Obsadit město stálo podle Ukrajiny Moskvu na 47 000 vojáků

Číst článek

Avdijivka se nachází na frontové linii de facto od roku 2014, kdy promoskevští separatisté obsadili část ukrajinského Donbasu včetně nedalekého Doněcku. Rusové zahájili svou invazi do země v únoru 2022 a od té doby se bojovalo také u Avdijivky.

V polovině loňského října tam invazní síly zintenzivnily útoky s cílem město dobýt. Během čtyř měsíců se ruským silám podařilo podle ruských odhadů postoupit v Avdijivce o necelých devět kilometrů, píše ISW.

Připomíná nedávné tvrzení velitele ukrajinského uskupení Tavrija Oleksandra Tarnavského, že Rusové za poslední čtyři měsíce přišli u Avdijivky o více než 47 000 vojáků a stovky tanků, dělostřeleckých systémů, bojových obrněných vozidel a pět letadel.

„Ruské síly nebyly schopny během těchto čtyř měsíců dokončit úplné operační obklíčení Avdijivky a zdá se, že se ukrajinské síly dokázaly převážně v pořádku stáhnout,“ domnívá se ISW.

Dobytí Avdijivky je podle analytiků institutu příkladem toho, „jak ruské síly provádějí ofenzivní operace, které nemusí nutně vytvářet podmínky pro širší operační zisky, ale přesto nutí Ukrajinu vyčlenit lidské zdroje a materiál na obranné operace“.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme