Počet nakažených cholerou dosáhl v Jemenu milionu. Případů může dál přibývat
V Jemenu je cholerou nakažen už milion lidí. Oznámil to ve čtvrtek Mezinárodní výbor Červeného kříže. Onemocnění se začalo šířit letos v dubnu a podlehlo mu přes 2000 lidí.
Na podzim začala epidemie ustupovat a organizace Lékaři bez hranic zavírala svá pracoviště určená k ošetření nemocných. V Jemenu se ale neustále zhoršuje humanitární situace kvůli pokračujícím bojům a obtížím spojeným se zásobováním.
Podle nejnovější statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) v Jemenu cholera zabila 2219 osob, z nichž třetina jsou děti. Začátkem ledna WHO upozornila, že hrozí, že nakažených začne znovu přibývat.
Zdravotní systém v troskách
Jemen je jedna z nejchudších zemí světa a od roku 2014 je dějištěm bojů mezi menšinovými šíity a vládou. Zemřelo při nich podle OSN na 10 000 lidí.
Onemocnění se šíří kontaminovanou vodou a projevuje se akutními průjmy a dehydratací. Při včasném podání léků je lze vyléčit, v opačném případě může usmrtit do několika hodin. Jemenský zdravotní systém je v troskách, zdravotníci nedostali po mnoho měsíců mzdy.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve čtvrtek vydala zprávu o dostupnosti potravin na světě. Konstatovala v ní, že situace se rychle zhoršuje v oblastech konfliktů, tedy na Blízkém východě a v severní Africe.
Nejpostiženější jsou podle FAO Sýrie, Jemen, Irák, Libye a Súdán. Podvýživou tam trpí v průměru více než čtvrtina populace.