Polsko může exhumovat těla obětí masakru na Volyni, povolila Ukrajina. Zemřely při něm tisíce lidí
Polsko může exhumovat těla polských obětí volyňského masakru na Ukrajině. Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Vasyl Bodnar potvrdil, že země kladně vyřídila polskou žádost. Volyňský masakr patří k nejtragičtějším kapitolám vztahů mezi Poláky a Ukrajinci. Ukrajina se za zločin oficiálně omluvila.
Ukrajinský diplomat Vasyl Bodnar upřesnil, že Polsko teď musí najít ukrajinské firmy, které exhumaci provedou poté, co získají povolení místních úřadů. Volyňský masakr je dlouhodobě citlivým místem v historii Polska a Ukrajiny. A komplikuje vztahy obou zemí.
Masakry ve Volyni vyvrcholily 11. července 1943 takzvanou krvavou nedělí, kdy ukrajinské nacionalistické jednotky při koordinovaném útoku na 150 polských vsí zavraždily přes 10 tisíc lidí.
Ve válečných letech 1943 až 1944 ukrajinští nacionalisté z UPA, zvaní též banderovci, zavraždili na Volyni a ve východní Haliči podle polských údajů celkem asi 100 tisíc Poláků. Mezi oběťmi byli ale také Češi, Ukrajinci a Židé.
V českých vesnicích na Volyni už nežijí téměř žádní Češi. Památky na ně tu ale stále najdete
Číst článek
Polsko se dlouhodobě staví k volyňským událostem jako k dějinné křivdě, v posledních letech však za vlády konzervativní nacionalistické strany Právo a spravedlnost svůj postoj vyostřilo.
V roce 2016 schválil polský parlament usnesení označující volyňské vraždění za genocidu.
Kyjev tento výklad odmítá a ukrajinští historici připomínají masakry civilistů při akcích polské Zemské armády označovaných za odvety proti ukrajinským vsím, při kterých podle odhadů zahynulo až 20 tisíc Ukrajinců.