Ochrana civilistů i bezpečnostní zóna. Trump se dohodl s Erdoganem na spolupráci v syrské válce
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem dohodl na tom, že obě země budou pokračovat ve spolupráci na ochraně civilistů v syrském regionu Idlib. Informovala o tom ve čtvrtek turecká agentura Anadolu.
„Dohoda, které jsme dosáhli s USA, je správným krokem ke zřízení bezpečné zóny a vytlačení YPG (kurdská milice) z východní strany Eufratu,“ citovala Erdogana televizní stanice CNN Turk.
Ankara chce koupit ruské stíhací letouny Su-57 jako náhradu za zrušený prodej amerických F-35
Číst článek
Na jihovýchodě Turecka začalo před několika dny fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má koordinovat ustavení bezpečnostní zóny na severu Sýrie.
Erdogan dále podle televize novinářům na cestě z Moskvy, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem, řekl, že turečtí vojáci jsou připraveni podél hranice se Sýrií.
Erdogan zdůraznil, že nepřipustí odklady naplňování plánu, jako se to stalo v případě dřívější dohody s Washingtonem o vytlačení bojovníků YPG ze severosyrského města Manbidž. „Nikdy nebudeme tolerovat otálení jako v Manbidži. Proces musí pokročit rychle kupředu,“ řekl turecký prezident.
Poslední území
Provincie Idlib je posledním území, které vláda od vypuknutí občanské vlády nedostala ještě zpět pod kontrolu. Do tohoto regionu se uchýlili povstalci z ostatních částí země poté, co je ovládla syrská armáda s pomocí Ruska. Civilisty v Idlibu měla ochránit demilitarizovaná zóna dohodnutá loni v září mezi Ruskem a Tureckem, která ale dosud nefungovala.
V posledních dnech nálety syrské armády a jejího spojence Ruska v provincii Idlib zmařily životy několika civilistů, naposledy devíti ve středu.
Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly.
Turecko kvůli nákupu ruského protiraketového systému S-400 nedostane americké Patrioty
Číst článek
Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti Islámskému státu. Právě rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi spojenci v NATO Ankarou a Washingtonem.
Milice syrských Kurdů YPG v úterý oznámila, že stáhne své bojovníky a těžkou techniku z pásma na hranici mezi Sýrii a Tureckem, a to v rámci dohody, kterou vyjednaly Spojené státy a Turecko.
USA a Turecko se v poslední době nepohodly také kvůli tureckému nákupu ruského protiraketového systému S-400. Washington z Turecka stáhl výrobu komponentů k letounům F-35, které chtěla Ankara také nakoupit.
V Rusku Erdogan s Putinem společně navštívili zbrojní veletrh. Na otázku, zda jsou ruské bojové letouny Su-57 a Su-35 mezi možnými alternativami za F-35, Erdogan podle CNN Turk odpověděl: „Proč ne? Nepřišli jsme sem jen tak pro nic za nic.“